Internetová společnost Google v pátek vyhrála dlouholetý spor o skenování knih i u amerického odvolacího soudu.

Tříčlenný senát v New Yorku potvrdil, že naskenování milionů knih do elektronické databáze a uvolnění úryvků textů pro internetové vyhledávání neporušuje autorská práva.

Před dvěma roky newyorský soudce odmítl žalobu, v níž cech autorů obvinil Google z toho, že bez svolení autorů digitálně zkopíroval miliony knih pro svou elektronickou knihovnu Google Books, a tím je obral o příjmy. Cech autorů se proti rozhodnutí odvolal.

Odvolací soud přijal rozhodnutí první instance, podle něhož naskenování knih a uvolnění úryvků textů představuje "dovolené užití" podle amerického zákona o ochraně autorských práv. Uvedl, že případ "testuje hranice dovoleného užití", jednomyslně ale rozhodl, že jednání Googlu je v souladu se zákonem. Odvolací soud už loni zamítl podobnou žalobu cechu autorů proti skupině univerzit a knihoven, která vybudovala internetovou databázi skenovaných knih.

Google zahájil skenování knih v roce 2004, kdy se dohodl s několika velkými americkými knihovnami na digitalizaci jejich obsahu. V roce 2005 na firmu podala skupina autorů žalobu a po několika letech obě strany dospěly k urovnání, podle něhož měl Google zaplatit autorům celkem 125 milionů dolarů (2,5 miliardy korun). Soud ale v roce 2011 vyrovnání odmítl, protože by Googlu dávalo "de facto monopol" na hromadné kopírování knih.

Google odhadl, že kdyby autoři vyhráli, musel by jim zaplatit zhruba tři miliardy dolarů. Cech autorů se na Googlu domáhal 750 dolarů (téměř 18 000 korun) za každou zkopírovanou knihu chráněnou autorským právem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru