Pařížská prokuratura zahájila vyšetřování úpadku lucemburské investiční společnosti LSK, kterou do října loňského roku řídil bývalý francouzský politik a finančník Dominique Strauss-Kahn, někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle časopisu Parisien je Strauss-Kahn podezřelý ze zpronevěry a neoprávněného nakládání s cizími finančními prostředky.

Šetření vyvolala stížnost akcionáře Jeana-Françoise Otta, který do firmy vložil půl milionu eur s přesvědčením o zdravém finančním stavu LSK. Podnikatel tvrdí, že byl obelhán, protože informace, které obdržel, neodpovídaly reálnému stavu věcí. K Ottově stížnosti se následně připojily desítky dalších akcionářů z různých zemí světa, napsal francouzský týdeník. Celková ztráta, kterou údajně utrpěli, se odhaduje na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun).

Podle Jeana Veila, advokáta Strausse-Kahna, neměl finančník na vedení společnosti LSK žádný vliv a sám se stal obětí podvodu. LSK vyhlásila úpadek loni v listopadu krátce poté, co její zakladatel Thierry Leyne spáchal sebevraždu v izraelském Tel Avivu. Strauss-Kahn vedení LSK opustil krátce před Leyneovou smrtí.

Strauss-Kahn v posledních čtyřech letech čelil obviněním ze znásilnění a kuplířství, musel odstoupit z vedení MMF i vrcholné politiky a rozvést se. Nyní působí na různých místech jako mezinárodní poradce.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru