Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Ministr dopravy Dan Ťok se setká se zástupci Transparency International, aby jim vysvětlil postup při zadání zakázky na technicko-organizačního poradce pro tendr na provoz stávajícího mýtného systému po roce 2016.

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy cen výrobců za září 2015 a indexy cen dovozu a vývozu za srpen 2015. 

Brusel. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) zveřejní údaje o prodeji automobilů v Evropské unii za září.

Brusel. Konečná zpráva zářijového vývoje inflace v eurozóně.

Boston. Americký průmyslový konglomerát Honeywell zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. 

New York. Největší americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí. 

Ministerstvo financí zveřejní vývoj státního dluhu za posledních devět měsíců

Loni ministerstvo financí zaplatilo na splátkách státního dluhu prostřednictvím takzvané dluhové služby přes 48 miliard korun.Ministerstvo financí v pátek zveřejní informace o vývoji státního dluhu za tři čtvrtletí letošního roku. Během prvního pololetí dluh klesl o 650 milionů na 1,66 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 158 tisíc korun. 

Během loňského roku státní dluh klesl meziročně o zhruba 20 miliard na 1,66 bilionu korun. Šlo o první pokles dluhu od roku 1995. 

V poměru k hrubému domácímu produktu je veřejné zadlužení České republiky, jehož podstatnou složkou je právě státní dluh, podle analytiků podprůměrné. V daném ukazateli je na tom Česko lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko. 

Firmou roku Moravskoslezského kraje se stala cukrárna, oceněná živnostnice vyrábí kabelky

Živnostnicí roku Moravskoslezského kraje se stala Darina Ermisová, která prodává galanterii s příběhem. Během těhotenství začala vyrábět kabelky a po sedmi letech už její značka Dara bags plánuje obrat přes 20 milionů korun. "Rozhodující byl hluboký příběh, kdy paní Ermisová propojila svou kreativitu, inovativnost a odvahu, aby rozvinula původní hobby do fungujícího podnikatelského modelu. Navíc přemýšlí i jinými směry a snaží se rozvíjet i do dalších segmentů," ocenil ostravskou podnikatelku jeden z porotců, regionální manažer České spořitelny Martin Ruby.

Firmou roku se stala cukrárna Ollies dorty. Společnost s více než sto zaměstnanci přitom v roce 1999 začínala bez jakékoliv výrobny či kuchyně – své zákusky dodávala je po pár kusech ostravským kavárnám. Ollies v současnosti provozuje tři kamenné cukrárny: dvě v Ostravě a jednu v Olomouci. Své dorty ale rozváží po celé republice, což jí pomáhá raketově růst. V posledních několika letech firmě každoročně rostou tržby asi o 40 procent. Letos plánuje obrat už přes 70 milionů.

Rozpočtový schodek USA klesl na nejnižší úroveň za posledních osm let

peníze - ilustrační fotoRozpočtový schodek Spojených států klesl v posledním fiskálním roce do konce září na 439 miliard dolarů (10,5 milionu korun) ze 483 miliard dolarů v roce 2014. Je to nejnižší deficit za osm let a zároveň nejmenší schodek od nástupu prezidenta Baracka Obamy, v jehož prvním funkčním období schodky vystoupily na rekordní hodnoty nad hranici bilion dolarů. Plyne to ze čtvrtečních údajů ministerstva financí USA. 

Příjmy státu se v uplynulém fiskálním roce do konce září zvýšily o osm procent na 3,2 bilionu USD. Vláda ve Washingtonu utratila 3,7 bilionu USD, tedy o pět procent více než v předešlém roce. 

Třinecký výrobce doplňků stravy Walmark má nového majitele

Zakladatelé třinecké společnosti Walmark prodali svůj padesátiprocentní podíl ve firmě fondu Mid Europa Partners, který se tak stal jejím jediným vlastníkem. Poloviční podíl ve společnosti vlastnil fond od prosince 2012. Firmu před 25 lety založila rodina Walachových, ta se ji nyní rozhodla prodat a zaměřit se na nové investiční projekty. Hodnotu transakce vlastníci nezveřejnili. Obchod ještě musí schválit antimonopolní úřad.

Walmark se zabývá výrobou doplňků stravy a vitaminů. Firma je jedničkou na trhu v Česku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku, významnou pozici si drží i v Polsku a v Pobaltí. Walmark celkově exportuje své zboží do 54 zemí světa.

Starbucks chce vstoupit na italský trh. Podle analytiků si ho Italové zřejmě neoblíbí

Logo Starbucksu na jeho kelímku od kávy.Největší kavárenský řetězec na světě Starbucks jedná s italským partnerem o otevření svých provozoven v zemi. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj. Itálie je jedním z několika důležitých trhů, kam Starbucks zatím nevstoupil. Mluvčí společnosti se ke zprávám odmítla vyjádřit. 

List Corriere della Sera uvedl, že americká společnost jedná v této věci s italským obchodníkem Antoniem Percassim. Dohoda by prý mohla být podepsána do Vánoc. Zdroj agentury Reuters potvrdil, že jednání skutečně pokračují.

Generální ředitel Starbucks Howard Schultz v minulosti napsal, že se při otevření své první kavárny nechal inspirovat návštěvou Milána s jeho prosperující kavárenskou kulturou. Analytici spekulovali, že Italové by si Starbucks nemuseli oblíbit, protože jsou zvyklí na rychlé silné espresso, které stojí podstatně méně než nápoje u Starbucks. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru