Evropská unie zřejmě již příští středu rozhodne, že největší světový kavárenský řetězec Starbucks a automobilová skupina Fiat Chrysler Automobiles měly v Evropě prospěch z nelegálních daňových dohod. S odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené s touto záležitostí to ve čtvrtek napsal list The Wall Street Journal (WSJ).

Podle těchto zdrojů dospěla Evropská komise k závěru, že daňové dohody mezi Starbucksem a Nizozemskem porušovaly unijní zákon, který státům zakazuje poskytovat podporu jen některým společnostem. Totéž prý platí pro dohody mezi Fiatem a Lucemburskem.

Rozhodnutí by komise měla oznámit 21. října po setkání s unijními špičkami. Brusel by mohl požadovat, aby Starbucks a Fiat uhradily zpětně to, co měly podle jejího úsudku již dříve zaplatit na daních. Tyto částky by v takovém případě prý nemusely být zanedbatelné.

Fiat i komise se k tvrzení zdrojů WSJ odmítly vyjádřit. Starbucks uvedl, že s regulátory spolupracuje a dodržuje všechna příslušná pravidla.

EK již loni v listopadu konstatovala, že daňové dohody mezi řetězcem Starbucks a nizozemskými úřady mohou představovat formu nezákonné státní pomoci. Uvedla tehdy, že Amsterodam umožňuje Starbucksu platit daň z příjmu z nižšího základu. Nizozemsko se proti tvrzení Bruselu ohradilo.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Obdobné dohody vyšetřuje komise s americkou společností Apple a s americkým internetovým prodejcem Amazon. Regulátoři mají v hledáčku kromě Nizozemska a Lucemburska také Irsko. Podle amerického listu není zatím jasné, kdy EU tato dvě vyšetřování uzavře. Všechny strany příslušná obvinění odmítly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru