Zisk a tržby nadnárodní tabákové společnosti Philip Morris International ve třetím čtvrtletí klesly, výsledky ale přesto překonaly očekávání. Americké firmě, která prodává cigarety Marlboro a dalších značek mimo území Spojených států, pomohlo zvýšení cen cigaret. Společnost je i největším českým tabákovým výrobcem.

Čistý zisk společnosti klesl meziročně o deset procent na 1,9 miliardy dolarů (45,2 miliardy korun). Zisk na akcii dosáhl 1,25 dolaru, což podle agentury AP překonalo průměrný odhad analytiků o 14 centů.

Tržby se snížily o 12 procent na 6,9 miliardy dolarů. Jejich pokles odrážel především silný kurz dolaru, který snižuje dolarovou hodnotu zahraničních výnosů.

Množstevní odbyt cigaret bez započtení akvizic klesl o 1,5 procenta. Prodej cigaret vlajkové značky Marlboro se naopak o 2,1 procenta zvýšil.

Firma uvedla, že vedle příznivého vývoje cen hospodaření pomohlo zlepšení ekonomické situace v Evropské unii, východní Evropě, v Africe a na Blízkém východě.

Philip Morris International je druhým největším prodejcem cigaret na světě po čínském státním podniku China National Tobacco. Jeho americkým partnerem je Philip Morris USA, jehož vlastníkem je společnost Altria. Ta oddělila mezinárodní aktivity Philip Morris do samostatné firmy v roce 2008.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česká dceřiná společnost Philip Morris ČR se sídlem v Kutné Hoře zaměstnává zhruba 1100 lidí. Firmě vzrostl v pololetí zisk o 28 procent na 1,3 miliardy korun.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.