Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česká národní banka zveřejní statistiku fondů kolektivního investování k 31. srpnu 2015.

Praha. 11:00 Odboráři z Jablonce nad Nisou předají na ministerstvu dopravy Jabloneckou výzvu, která bojuje proti dumpingovým cenám ve veřejné dopravě. Souhlas s výzvou vyjádří dnes tisíce řidičů oblečením reflexní vesty, s níž zasednou za volanty svých autobusů.

Praha. 11:00 TK Agrární komory ČR a Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě. Tématem bude vývoj, trendy a aktuální problematika v tuzemských chovech prasat a produkce vepřového masa.

Praha. 11:00 TK ministryně Karly Šlechtové k ročnímu působení v čele ministerstva pro místní rozvoj. Témata: zlepšení čerpání z evropských fondů v programovém období 2007 až 2013, aktuální situace výzev v programovém období 2014 až 2020 a strategie politiky regionálního rozvoje a její aktuální výsledky v krajích.

Praha. 13:00 Žofínské fórum na téma 20 let hypoték na českém trhu a jejich budoucnost.

Ostrava. 18:00 Slavnostní vyhlášení výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2015 a Česká spořitelna Živnostník roku 2015.

Bratislava. 10:00 TK slovenského premiéra Roberta Fica a ministra sociálních věcí Jána Richtera k minimální mzdě.

New York. Americký finanční ústav Citigroup, banka Goldman Sachs, výrobce hraček Mattel a tabáková společnost Philip Morris zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Washington. 14:30 Index spotřebitelských cen v USA za září.

Washington. 16:00 Vývoj federálního rozpočtu USA za fiskální rok 2015 do konce září.

Burzy čeká největší IPO roku. Na trh jde lídr platebního softwaru First Data Corporation

Platební karty, ilustrační fotoNejvětší primární úpis akcií letošního roku se chystá už na čtvrtek, kdy na burzu vstoupí společnost First Data Corporation. Akcie světového lídra v softwaru pro online platby se budou prodávat za 18 až 20 dolarů za kus, společnost to oceňuje na více než 17 miliard dolarů.

Firma je největším světovým provozovatelem systému pro platby kreditními kartami, propojuje více než čtyři tisíce finančních institucí a působí ve 118 zemích světa. Vyvíjí software pro elektronickou platební síť, zpracovává platby a nabízí další služby, včetně nástrojů pro předcházení podvodům.

Podle německých médií vědělo o manipulaci s emisemi nejméně 30 manažerů Volkswagenu. Koncern to popírá

VolkswagenNěmecká automobilka Volkswagen popřela zprávu, podle níž je do manipulace s emisemi u jejích naftových vozů zapleteno nejméně 30 manažerů. "Toto číslo je naprosto nepodložené," řekl mluvčí ústředí skupiny ve Wolfsburgu. Reagoval tím na zprávu německého týdeníku Der Spiegel, založenou údajně na předběžných výsledcích interního vyšetřování.

Der Spiegel s odvoláním na informovanou osobu uvedl, že Volkswagen v souvislosti s poznatky z vyšetřování pozastaví výkon funkce několika desítkám manažerů. Okruh těch, kteří byli do skandálu zapojeni a o manipulacích věděli, se může podle týdeníku dál rozšířit.

Šéf Škody Auto odchází z koncernu VW. Od listopadu měl přitom řídit americkou divizi

jarvis_55f1c96ee4b027784c2a4e55.jpegKvůli emisnímu skandálu skončil ve Volkswagenu další vysoký manažer. Winfried Vahland, který je šéfem české Škody Auto a od listopadu má převzít vedení VW v Severní Americe, skupinu zcela opouští.

"S aférou kolem dieselových motorů nemá rozhodnutí Winfrieda Vahlanda nic společného. K tomuto rozhodnutí ho vedly rozdílné názory na podobu nového koncernového regionu NAR (v Severní Americe), který měl řídit," uvedl mluvčí Škody Jozef Baláž. Ve Vahlandově rozhodnutí prý hrály roli i soukromé důvody.

Čína překonala Spojené státy. Poprvé v historii má největší střední třídu

Čína, vlajka, čínská vlajka, čínské vlajky, pekingStřední střída v Číně podle zprávy Credit Suisse letos překročila milník 109 milionů lidí. Z prvního místa v žebříčku tak sesadila Spojené státy.

Od roku 2000 v Číně přibylo 43,4 milionu příslušníků střední třídy, ve Spojených státech se podle zprávy rozšířila pouze o 22 milionů.

V pětasedmdesáti letech zemřel Kostas Samaras, který vzkřísil značku Kofola

Generální ředitel Kofoly Kostas Samaras.Znovu objevitel Kofoly Kostas Samaras zemřel minulý týden ve svých pětasedmdesáti letech. Podnikatel řeckého původu vzkřísil po roce 1989 značku Kofola. Z původně rodinného podniku SP Vrachos vybudoval firmu Santa Nápoje Krnov, která se nakonec od roku 2002 stala jediným vlastníkem originální receptury a značky Kofola.

Samaras přišel do Československa jako osmiletý chlapec, když jeho rodina utekla před řeckou občanskou válkou na konci čtyřicátých let. Podnikat začal okamžitě po roce 1989, kdy využil vazeb na Řecko a dovážel ovoce, zeleninu a později i nápoje. Klíčovým rozhodnutím v jeho byznyse byl nákup sodovkárny v Krnově v roce 1993.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru