Maloobchodní tržby ve Spojených státech stouply v září proti předešlému měsíci pouze nepatrným tempem 0,1 procenta. Celkový obrat maloobchodu poznamenal další propad tržeb z prodeje benzinu, jehož ceny klesají. Silně ale rostly nákupy automobilů a dalšího zboží, plyne z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali nárůst tržeb o 0,2 procenta. Zpřesněné údaje za srpen ukázaly namísto původně udávaného růstu o 0,2 procenta stagnaci. V meziročním srovnání tržby v září stouply o 2,4 procenta.

Toyota odstaví benzinový pohon. Do roku 2050 chce auta na benzin přestat vyrábět - čtěte ZDE

Takzvané jádrové tržby bez zahrnutí prodeje automobilů, benzinu, stavebního materiálu a potravinářských služeb klesly o 0,1 procenta po srpnovém zvýšení o 0,2 procenta. Tržby čerpacích stanic se snížily o 3,2 procenta a maloobchodní obrat bez jejich započítání se zvýšil o 0,4 procenta.

Tržby prodejců aut stouply o 1,7 procenta a prodej oděvů zaznamenal vzestup o 0,9 procenta. Tržby z prodeje stavebních materiálů ale druhý měsíc po sobě klesly, což naznačuje útlum dosavadního silného růstu v sektoru obytných realit.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Největší světová ekonomika v posledních měsících zpomaluje růst a zhoršuje se i situace na trhu práce, což nutí centrální banku odkládat začátek zvyšování úrokových sazeb. Ve druhém čtvrtletí ekonomika rostla rychlým tempem 3,9 procenta, pro třetí čtvrtletí ale ekonomové čekají výrazné zpomalení na 2,5 procenta nebo méně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru