Sněmovní rozpočtový a zemědělský, stejně jako výbor pro životní prostředí, ve středu doporučily schválit novelu zákona o spotřebních daních, která přináší program dalšího zvýhodnění biopaliv. U některých vysokoprocentních biopaliv nově zavádí spotřební daň a zachovává jejich podporu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Rozpočtový výbor doporučil upravit sazby zdanění proti původnímu vládnímu návrhu tak, aby vyhovovaly podmínkám, které stanovila Evropská komise, když nový program podpory schvalovala.

V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil už k 30. červnu. Česko se tak v současné době nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020 a z nějž vychází projednávaná novela zákona.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že na základě dohody s Evropskou komisí bude nutné některé sazby daně od příštího roku zvýšit, poté by mohly od poloviny roku 2017 opět klesnout. Například pro pohonnou hmotu FAME B100 by měla od příštího roku platit sazba 4,59 Kč/litr, zatímco vláda původně navrhla jen 1,80 Kč/litr. Po skončení přechodného období, tedy od 1. července 2017, by měla klesnout na 2,19 Kč/litr.

Zpravodaj k novele a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kriticky uvedl, že novela slouží k podpoře zájmů skupiny Agrofert, která patří mezi nejvýznamnější výrobce biopaliv. "Že tady vláda prosazuje naprosto úporně pětimiliardovou výhodu z veřejných rozpočtů pro svého prvního místopředsedu, o tom nemůže být pochyb," tvrdil Kalousek.

Předloha obsahuje i zpřísnění podmínek pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, v určité míře budou muset být nově v každém litru. Pozměňovací návrh poslance Karla Raise (ANO), který ve středu výbor podpořil, zcela ze zákona vypouští možnost, aby distributor mohl povinnost splnit z části tím, že prodá část biosložky jako čisté biopalivo. Vládní novela tuto možnost v původní předložené podobě výrazně omezovala.

Zemědělský výbor odsouhlasil také pozměňovací návrh poslance Petra Kudely (KDU-ČSL). Ten dává dohromady problematiku tzv. zelené nafty, tedy vratky spotřební daně na pohonné hmoty pro zemědělce, s podporou biopaliv. Sjednotí se tak výše vrácené daně ze směsné motorové nafty s podílem více než 30 procent biosložky a klasické motorové nafty, ve které může být až sedm procent biosložky. Bez návrhu by prý docházelo ke kumulování podpory.

Poslanec Michal Kučera (TOP 09) na výboru pro životní prostředí upozornil na to, že návrh bude podporovat pěstování monokultur, například řepky. Podle něj tedy novela povede k degradaci půdy. Podle ministra Jurečky však řepka nepokrývá ani polovinu výroby biopaliv a používá se také při osevních postupech jako plodina zlepšující stav půdy. Navíc bude bioetanol, vyráběný například z cukrové řepy, důležitým podnětem pro pěstování této plodiny poté, až v roce 2017 skončí cukerné kvóty, dodal.