Průmyslová výroba v eurozóně klesla v srpnu ve srovnání s předešlým měsícem o 0,5 procenta po červencovém nárůstu o 0,8 procenta. Oznámil to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Průmyslová výroba se vrátila k poklesu i v celé Evropské unii, kde se snížila o 0,3 procenta po červencovém nárůstu o 0,4 procenta. Ze států osmadvacítky se výroba nejvíce snížila v Česku.

Na meziměsíčním poklesu se v obou blocích nejvíce podílela nižší produkce energií. Ta v předešlém měsíci přitom rostla a přispěla ke zvýšení celkové průmyslové produkce v zemích platících eurem i ve státech osmadvacítky.

Výroba zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou auta či chladničky, naopak v srpnu rostla rychleji než v předešlém měsíci. V eurozóně stoupla i výroba meziproduktů, které se používají při výrobě konečného produktu.

Největší meziměsíční pokles produkce z členských států EU zaznamenalo Česko (-4,3 procenta), Chorvatsko (-4,1 procenta) a Litva (-3,5 procenta). Nejvíce se výroba oproti předešlému měsíci zvýšila ve Švédsku (4,0 procenta), v Řecku (3,9 procenta) a v Dánsku a ve Francii (shodně 1,6 procenta).

Zdroj: Eurostat

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru