Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Poslanci z rozpočtového výboru dnes poprvé zasednou nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Jejich úkolem bude připravit doporučení poslancům pro první čtení rozpočtu ve Sněmovně.

Praha. Český statistický úřad zveřejní odhady sklizní za září 2015.

Praha. Česká národní banka zveřejní základní měsíční údaje platební bilance za srpen 2015.

Praha. 11:00 TK ÚAMK a AAA Auto k novinkám v oblasti manipulací s tachometrem u ojetých vozidel a aktuálním statistikám z ČR, Německa a Slovenska.

Praha. 13:00 Sněmovní ústavně-právní výbor projedná energetickou novelu, jež se týká působnosti ERÚ.

Háje. 13:30 Briefing ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a zástupců energetické skupiny RWE v ČR. Témata: stav zásob zemního plynu před topnou sezonou; připravenosti podzemních zásobníků RWE na zajištění bezpečných dodávek zákazníkům; situace na trhu s uskladňovací kapacitou v ČR a v okolních zemích.

Brusel. 11:00 Eurostat zveřejní údaje o srpnovém vývoji průmyslové výroby v eurozóně.

Brusel. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová představí priority obchodní a investiční strategie, které chce uplatnit v chystané dohodě o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP) a rovněž při úsilí o větší efektivitu a transparentnost unijní obchodní politiky.

Berlín. 12:30 Podzimní prognóza německé vlády ohledně růstu hospodářství v letošním roce.

Londýn. 10:30 Vývoj nezaměstnanosti v Británii za září.

Londýn. Setkání zástupců Ukrajiny se zástupci věřitel; má se hlasovat o výměně současných dluhopisů za nové.

New York. Americký finanční ústav Bank of America zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Americká letecká společnost Delta Air Lines zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Washington. 14:30 Vývoj maloobchodního obratu za září v USA.

Washington. 20:00 Americká centrální banka (Fed) zveřejní pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu.

Volkswagen šetří na úhradu miliardových škod kvůli skandálu s emisemi. Ke zdi přitlačí i české dodavatele

VolkswagenVedení koncernu Volkswagen začalo hledat každý cent, který by mohlo ušetřit na nákladech a dát ho stranou na miliardové pokuty a odškodné, které bude muset VW platit. Podle německého deníku Handelsblatt chce firma tři miliardy eur "získat" i od svých dodavatelů.

"Dalo se to čekat, že s tím přijdou," říká například Pavel Juříček, šéf firmy Brano Group, která dodává hned několika značkám koncernu.

Z Prahy by se mohlo stát centrum čínského finančnictví, řekl Sobotka. Jednal o tom s čínským ministrem zahraničí

Čína, čínská, vlajka, česká, SobotkaPraha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po úterní schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to řekl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S Wangem jednali také o listopadové cestě předsedy české vlády do Číny, na kterou chce vzít početnou obchodní delegaci. Sobotka dodal, že Česká republika má zájem o další přímou leteckou linku do Číny. Wang se v úterý setkal i s prezidentem Milošem Zemanem.

"Je velká šance na to, aby se z Prahy stalo centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii," prohlásil Sobotka. Do konce letošního roku by v Česku měla začít působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Cena ropy poroste pomalu a dlouho. Některé evropské rafinerie to nemusí ustát

Po ukončení sankcí vůči Íránu, bude na ropném trhu ještě větší převis nabídky nad poptávkou, než je tomu dnes.Nárůst cen ropy na trzích bude pomalý a dlouhý. V dlouhodobém horizontu by se ceny mohly dostat na 70 dolarů za barel. Na tom se shodly špičky evropského ropného průmyslu na rafinérském a petrochemickém summitu v Budapešti, kterou organizuje Světová rafinérská asociace.

"Výhledy se radikálně změnily. Dnes slyšíme experty mluvit o ropné krizi, která bude dlouhá, pomalá a cena za barel ropy zůstane na úrovni 50 až 55 dolarů. Jakýkoliv budoucí vývoj je ale složitě předpovědět," řekl v úterý na konferenci John Cooper, generální ředitel organizace FuelsEurope, která v Evropské unii zastupuje 42 rafinérských společností.

Nové koště dobře mete. Šéf Twitteru Dorsey propustí více než 300 zaměstnanců

Jack Dorsey, generální ředitel společnosti TwitterAmerická internetová společnost Twitter propustí až 336 zaměstnanců, což představuje zhruba osm procent její pracovní síly. Společnost to uvedla v úterním sdělení. Propouštění je součástí plánu zeštíhlení po změně v nejvyšším vedení a týká se zejména techniků a programátorů.

Před týdnem byl jmenován stálým generálním ředitelem spoluzakladatel firmy Jacka Dorseyho. Ten po rezignaci někdejšího výkonného šéfa Dicka Costola k letošnímu 1. červenci vykonával tuto funkci pouze přechodně.

Babišově evidenci tržeb neuniknou ani drobní živnostníci. Platit pro ně začne dva roky po jejím spuštění

Ministr financí Andrej Babiš.Elektronickou evidenci tržeb (EET) by měli vést i řemeslníci − koalice se v pondělí dohodla, že na ně tato povinnost dopadne 25 měsíců od platnosti zákona. Ještě na jaře přitom měli být řemeslníci a drobní živnostníci této povinnosti zproštěni.

Vedení ministerstva financí se na této úlevě v březnu dohodlo s představiteli Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Hlavním požadavkem asociace bylo, aby se evidence nezaváděla na řemesla a drobné služby s nimi spojené, říkal tehdy její předseda Karel Havlíček. Že místo vypuštění povinnosti je dnes ve hře jen odklad evidence, už nepovažuje za problém.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru