Ve vinařském kraji na jižní Moravě suší bylinky. A následně několik desítek tun koření a čajových směsí zabalí a prodají do celého světa. Například do Austrálie, na Nový Zéland nebo do Japonska. Svým netradičním byznysem zaujala společnost Sonnentor z Čejkovic na Hodonínsku porotu regionálního kola soutěže Firma roku a skončila na prvním místě.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V roce 1992 založil tehdy pětadvacetiletý Tomáš Mitáček společně s rakouským partnerem podnik Sonnentor, který v tuzemsku funguje jako dceřiná pobočka rakouské firmy. Podnik odebírá produkty výhradně ekologického zemědělství a následně je prodává v biokvalitě. "Lpíme na udržení tradičních postupů s vysokým podílem ruční výroby. V tomto ohledu neplánujeme inovovat," říká zakladatel a minoritní vlastník Tomáš Mitáček. 

V oblasti podnikání je ale jihomoravská firma inovativní dost - například má vlastní projekt, v rámci něhož mohou lidé nahlédnout do výroby a namíchat si vlastní směs koření nebo čajů. "Zatím nemám vlastní farmu, ale do budoucna by se to mohlo změnit," nastiňuje možné plány šéf společnosti, jejíž tržby se loni vyšplhaly na přibližně 200 milionů korun. Firma zaměstnává okolo stovky lidí.

Společnost si odnesla dvojité vítězství - je oceněná i jako Odpovědná firma Jihomoravského kraje. A to například díky ekologickým obalům nebo fair trade obchodování. "Kromě aktivní podpory ekologického zemědělství a zpracování bioproduktu oživujeme tzv. "brownfields", což znamená, že revitalizujeme staré výrobní areály, které přestaly plnit původní funkci, pro kterou byly v dřívějšku postaveny, a vnášíme do nich nový život," dodává Mitáček.

V článku se dále dozvíte

  • Cenu odpovědné firmy pro Jihomoravský kraj i první místo v kategorii Firma roku si odnesla společnost Sonnentor vyrábějící biočaje.
  • Regionálním vítězem podnikatelské soutěže Živnostník roku se v Jihomoravském kraji stala cukrářka Jarmila Křížová.
  • Mezi oceněnými firmami uspěly podniky zaměřené na tradiční výrobu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru