Přetlak nabídky ropy na světových trzích potrvá i v příštím roce. Růst poptávky po ropě totiž zpomaluje z pětiletého maxima. Klíčové státy ropného kartelu OPEC přitom nadále těží téměř rekordní množství této strategické suroviny. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

IEA nyní odhaduje, že světová poptávka po ropě příští rok stoupne o 1,21 milionu barelů denně. Oproti zářijové zprávě tak snížila odhad růstu o 150 000 barelů denně. Organizace upozornila rovněž na předpokládaný příchod další íránské ropy na trhy v případě, že budou zmírněny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu.

"Očekávané zřetelné zpomalení růstu poptávky v příštím roce a předjímaný příchod dalších íránských barelů… budou v roce 2016 pravděpodobně udržovat trh přezásobený," uvedla organizace se sídlem v Paříži.

Přílišná nabídka ropy na světových trzích způsobila, že její ceny klesly na zhruba 50 dolarů za barel a jsou na zhruba poloviční úrovni než loni v červnu. Přetlak nabídky zároveň vedl ke snížení předpokládaných dodávek ze zemí mimo OPEC, jako jsou Spojené státy. IEA nyní odhaduje, že celková produkce v nečlenských zemích OPEC letos klesne téměř o 0,5 milionu denních barelů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru