Čínský vývoz klesl v září méně, než se čekalo. Více než dvacetiprocentní pokles dovozu ale překonal odhady a vyslal další znepokojivý signál o zdraví druhé největší světové ekonomiky. Ukázala to podle agentury AP úterní data čínského celního úřadu.

Vývoz z Číny klesl v září meziročně o 3,7 procenta po propadu o 5,5 procenta v předešlém měsíci. Ekonomové oslovení agenturou Reuters předpokládali více než šestiprocentní pokles. Dovoz do země ale 11. měsíc v řadě pokračoval v poklesu a ve srovnání s loňským zářím se snížil o 20,4 procenta. Dovoz sráží nízké ceny komodit a slabá domácí poptávka, což bude podle analytiků nadále komplikovat Pekingu jeho snahu o odvrácení dlouhodobého poklesu cenové hladiny.

Investoři podle agentury AP očekávali, že propad dovozu po srpnovém poklesu o 5,5 procenta zrychlí na zhruba 15 procent.

Obchodní přebytek nakonec v září dosahoval 60,34 miliardy dolarů, a výrazně tak překonal odhady.

Čínská vláda od listopadu pětkrát snížila úrokové sazby a prostřednictvím výdajů na stavby pro veřejnou infrastrukturu napumpovala do ekonomiky peníze. Růst čínské ekonomiky ale v druhém čtvrtletí stagnoval na sedmi procentech, což je její nejslabší růstové tempo od světové finanční krize v roce 2008.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Čínské úřady se nyní snaží nasměrovat domácí ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než na exportu a investicích do infrastruktury. Všeobecně se očekává, že čínská ekonomika letos poroste nejpomaleji za čtvrt století.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru