Stát chce podpořit rozjezd začínajících podnikatelských projektů. Na podporu tzv. start-upů mají jít přes dvě miliardy korun.

Projekt počítá s využitím peněz z Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) ve výši až 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) a zapojení dalších soukromých zdrojů ve výši 32 milionů eur (864 milionů korun). Materiál v pondělí schválila vláda.

Na rozdíl od okolních zemí v ČR zatím nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, ze kterého se start-upy financují.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) proto navrhuje vytvoření investiční společnosti s názvem Národní inovační fond (NIF), která bude vytvářet a obhospodařovat investiční fondy. Jejich prostřednictvím bude za účasti soukromého kapitálu investováno do cílových společností či soukromých fondů.

Trh rizikového kapitálu v ČR je zatím stále málo rozvinutý a patří k nejslabším v EU. Nové inovativní podnikatelské subjekty mají významný problém s obstaráním externího financování.

Ve srovnání zemí EU zaujímá ČR v objemu těchto investic jedno z posledních míst, a to i v rámci regionu střední a východní Evropy, uvádí předkládací zpráva.

Sedm z deseti malých inovativních firem v Česku je podle společného průzkumu ministerstva a poradenské firmy Deloitte nuceno investovat méně peněz, než by úspěch jejich byznysu vyžadoval. Takřka polovinu domácích start-upů dokonce financují jejich duchovní otcové pouze ze svých úspor, další čtvrtina pak shání peníze v rodině a po známých.

Pouhých sedm začínajících podnikatelů ze sta dosáhne na bankovní úvěr.

Na rozdíl od okolních zemí zatím v Česku nebyla zavedena státní podpora rizikového kapitálu, která se v Evropě stala důležitým nástrojem přístupu start-upů k financování.

"Státní podpora financování start-upů s úspěchem funguje třeba v Izraeli, Německu, Irsku nebo na Slovensku," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

NIF bude spadat pod dohled České národní banky. Projekt je v první fázi plánován na deset let, státní investiční společnost by měla vzniknout příští rok.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Fond podpoří vybrané projekty formou kapitálového vstupu, nikdy však nebude jediným investorem. Část investice bude muset vždy pokrýt soukromý investor.

Na samotném startu podnikání může stát financovat až 90 procent kapitálového vstupu investorů do podniku, procento kapitálové účasti státu má pak klesat v závislosti na stupni rozvoje žadatelova podnikání. Pokud má investice posloužit k expanzi již relativně zavedeného byznysu z řad menších podniků, fond bude financovat maximálně 40 procent investic při většinovém podílu soukromých investorů.

Součástí návrhu je studie proveditelnosti. Cílem celého projektu je podle ministerstva urychlit rozjezd tvořivých podnikatelských nápadů s vysokou přidanou hodnotou, a to od nápadu a prototypu přes počáteční fáze podnikání až po úspěšnou obchodní realizaci a podpoření hospodářského růstu.