Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Angus Deaton za výzkum na poli spotřeby, blahobytu a chudoby. Deatonova práce pomohla přeměnit pole mikroekonomie a makroekonomie. Nový nositel Nobelovy ceny se zabývá ve svých pracích například otázkou rozložení spotřeby v čase. Také významně přispěl k tomu, jak nejlépe porovnávat bohatství v jednotlivých zemích.

Oceněnému Britovi se podařilo podle švédské komise odpovědět na tři základní otázky. První z nich se ptá, jak se lidé rozhodují utrácet své příjmy za různé zboží v závislosti na ceně a výši jejich příjmu. Podle komise je odpověď na tuto otázku klíčová pro provádění ekonomických reforem a vůbec pro rozhodování ve věcech hospodářské politiky. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nobelovu cenu za ekonomii si letos odnese Angus Deaton za výzkum na poli spotřeby, blahobytu a chudoby.
  • Podle švédské komise je jeho práce důležitá pro pochopení, jak bojovat s chudobou a jak zvýšit blahobyt.
  • Ve svém díle například kritizuje humanitární pomoc, která je dle něj neefektivní.
  • Britský profesor Angus Deaton v současnosti působí na americké univerzitě v Princetonu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.