Třetí největší výrobce počítačů na světě Dell se dohodl na akvizici s firmou EMC. Ta se zabývá ukládáním a správou dat. Došlo tak k největší akvizici v technologickém sektoru v historii. Výše celé transakce se vyšplhala na 67 miliard dolarů (1,6 bilionu korun). To je pro představu 1,3násobek státního rozpočtu České republiky.

EMC souhlasila s podmínkami dohody, kdy za každou akcii Dell zaplatí 33,15 dolaru. Z toho část ve výši 24,05 dolaru uhradí v hotovosti a zbytek v podobě cenných papírů, které budou navázané na hodnotu výrobce softwaru pro datová centra VMware, kterého EMC kontroluje.

Technologická firma EMC ale bude mít podle dohody, jak uvádí list Financial Times,  lhůtu 60 dní, během které může kývnout na konkurenční nabídku. Důvodem této lhůty je snaha firmy vyhnout se konfrontaci s investiční skupinou Elliott Management, která drží v EMC značný podíl. Elliott Management se dříve vyjádřil, že chce, aby firma oddělila do samostatného subjektu právě svoji divizi VMware. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Generálním ředitelem a předsedou správní rady sloučené společnosti bude nynější šéf Dellu Michael Dell. V případě společnosti Dell jde o druhou velkou investici společnosti za poslední dva roky. Společnost je v jednání s několika bankami, od kterých si chce na celou akvizici půjčit 40 miliard dolarů.

Dohoda by mohla dále posílit pozici Dellu mezi firemními klienty v době, kdy se Michael Dell snaží přeměnit firmu založenou v roce 1984 na poskytovatele počítačových služeb pro podniky. K podobnému modelu přistoupily i Hewlett-Packard a IBM.

Historicky největší technologické akvizice

Společnost Akvizice Částka v miliardách dolarů
Dell EMC 67
Avago Technologies Broadcom 37
KKR a TPG First Data 26,4
HP Compaq 25
Silver Lake a Michael Dell Dell 24,4
Lucent Ascend 20,3
Facebook WhatsApp 19
Blackstone Freescale Semiconductor 17,6
Intel Altera 16,7
Nokia Alcatel-Lucent 16,6
Zdroj dat: http://businessvaluationtools.com/
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru