Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní zprávu z ukončené kontrolní akce Peněžní prostředky určené na infrastrukturu vodovodů a kanalizací. 

Praha. Premiér Bohuslav Sobotka se setká s primátorem německého Hamburku Olafem Scholzem. Tématy jednání budou splavnost Labe, dopravní spojení či zaměstnanost a technické vzdělávání. 

Praha. 16:40 Tisková konference premiéra Bohuslava Sobotky a místopředsedy Evropské komise Andruse Ansipa po společném jednání o akčním plánu pro rozvoj digitálního trhu. .

Hradec Králové. 09:00 Tisková konference s generálním ředitelem podniku Lesy ČR Danielem Szórádem. Témata: Informace o zalesňování a kůrovci, církevní restituce.

Wolfsburg. Sledujeme další vývoj skandálu s nepravdivým vykazováním naměřených hodnot emisí u naftových aut z koncernu Volkswagen.

Stockholm. 13:00 Bude oznámen letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii.

Moskva. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla obnovit dodávky plynu na Ukrajinu.

Vídeň. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) vydá měsíční zprávu o situaci na trhu.

Škoda Auto může na emisní aféře Volkswagenu vydělat

Podle informací ministra Ťoka se kauza v ČR dotýká více než sta tisíc Škodovek.

Koncern Volkswagen čelí stále vyššímu počtu žalob. Na soudy se obrací zákazníci i jednotlivé státy. Odhady, kolik jej podvody s emisemi nakonec na pokutách a opravách dotčených vozidel budou stát, jdou i do desítek miliard eur. Tedy do násobků ročního zisku skupiny. Dotkne se to i Škody Auto. Vedle určitých rizik na tom však může i vydělat.

Agentuře Reuters už dva zdroje z firmy potvrdily, že samotná značka Volkswagen se letos pravděpodobně propadne do ztráty kvůli nákladům, které jí následky podvodů při testech přinesou.

Šéf koncernu Matthias Müller říká, že se musí začít šetřit. A už se spekuluje o tom, jak vše dopadne na aktivity celé skupiny.

Čechokanaďan Peter Junek staví světové velodromy. Na jeho dřevěných drahách padají světové rekordy

Peter Junek při stavbě dráhy v hlavním městě Mexika.

Devět z dvanácti světových rekordů měřených v dráhové cyklistice padlo v minulosti na velodromu Petera Junka v mexickém Aguascaliendes. Naposled v září ženský rekord v takzvané hodinovce, kdy Molly Shaffer Van Houwelingová na 250metrovém oválu zvládla ujet 46 274 metrů.

Bývalý cyklista a rychlobruslař emigroval v roce 1968 z Česka do Kanady. Vystudovaný konstruktér strojů začal jako nástrojář u General Motors. V roce 1993 si založil firmu, která má za sebou projekty a stavby cyklistických drah za miliony eur v deseti zemích světa.

Češi ve velkém migrují k novým a modernějším bankám. Na poplatcích přitom platí stále víc

Průměrný klient zaplatil v letošním 3. čtvrtletí za užívání bankovních služeb 186 korun měsíčně, což je o šest korun více než ve 2. kvartále. Vyplývá to z Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnípoplatky.com. Toto zvýšení bylo způsobeno především zvýšeným počtem výběrů z bankomatů u cizích bank v ČR nebo výběry v zahraničí.

"Dalším důvodem je narůstající počet respondentů kalkulátoru bankovních poplatků z velkých bank (především Komerční banky, ČSOB, GE MoneyBank a Raiffeisenbank), kteří platí za vedení bankovního účtu více, než jsou průměrné měsíční náklady," uvedl server. Dalším faktorem mohou být změny v sazebnících bank, i když třetí čtvrtletí 2015 jich nepřineslo tolik jako kvartály předcházející.

V Berlíně protestovalo 150 tisíc lidí proti obchodní dohodě mezi EU a USA

Ten of thousands of protestors attend a demonstration against the free trade agreements TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) and CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) in B

Do ulic Berlína v sobotu vyšlo přes 150 tisíc lidí, aby protestovali proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) a proti podobné obchodní dohodě s Kanadou (CETA). S odvoláním na policii o tom informovaly tiskové agentury. Pořadatelé protestní akce počet účastníků odhadli až na 250 tisíc.

Protestní pochod vedl od hlavního vlakového nádraží k Vítěznému sloupu v centru města a podle jednoho z pořadatelů byl jednou z největších demonstrací v Německu za poslední léta. Akce se podle agentury Reuters obešla bez problémů a dohlíželo na ni zhruba 1000 policistů.

Světová banka chce vydat speciální dluhopisy. Získá tím peníze na pomoc uprchlíkům

Sídlo Světové banky ve Washingtonu

větová banka (SB) plánuje získat peníze na miliardové programy na pomoc uprchlíkům a zemím v krizových oblastech vydáním speciálních dluhopisů. Spolupracovat chce přitom s Islámskou rozvojovou bankou. Řekl to v sobotu prezident SB Jim Yong Kim.

Mezi speciálními dluhopisy mají být i islámské dluhopisy, které jsou strukturované tak, aby byly v souladu s Koránem, který zakazuje účtování úroků. SB chce rovněž poskytovat nízkoúročené půjčky zemím, které se musejí potýkat s přílivem uprchlíků.