Tisíce a tisíce tun odpadků, hlavně plastů, znečišťují moře i pláže po celém světě. Německý výrobce sportovního oblečení Adidas přišel nápadem, jak ohromné množství odpadního materiálu využít a ještě upozornit na stále závažnější problém znečišťování moře odpadky.

Vyrobil protoyp sportovních bot, které jsou téměř celé vyrobené z plastových podmořských pytláckých sítí. Vrchní část boty je celá z vlasců získaných z nelegálních podmořských sítí a dalšího odpadu z moře, zatímco vycpávky jsou z udržitelně vyrobeného materiálu.

Sportovní boty jsou prvním výsledkem nedávné smlouvy o spolupráci Adidasu s organizací Parley for the Oceans, která se zaměřuje právě na problémy znečištění světových moří a oceánů. „Nelegální rybářská sít zahrazuje mořské dno jako zeď a zabíjí všechny ryby a vše živé, co propluje kolem,“ říká Cyril Gutsch, zakladatel Parley for The Oceans, kterou nyní Adidas podporuje a pomáhá jí vyvinout lepší strategii v boji proti znečištění moří.

„Jsme velmi rádi, že nás Adidas podpoří v našem úsilí a dává svou kreativitu do boje proti odpadu v moři. Chceme společně ukázat, že je možné proměnit odpadky z moře v něco užitečného,“ dodává Gutsch.

Získat z moře odpadky na výrobu byl ale docela složitý úkol. Jak píše například Huffingtonpost, organizace Sea Shepherd Conservation Society, která na projektu spolupracovala, vylovila z moře odpadky během své 110denní expedice, kdy sledovala pytlácké lodě u pobřeží západní Afriky.

Právě tyto zelené sítě pytláků vyzdvižené z moře během expedice jsou součástí designu vnější části bot. „Tohle není plán, to je přímá akce. Udělali jsme to proto, abychom ukázali, že když dáme hlavy dohromady, můžeme něco dokázat,“ stojí v oficiálním prohlášení Adidasu k celému projektu. Společnost také potvrdila, že od začátku příštího roku začne zahrnovat recyklované plasty do materiálů pro výrobu své obuvi.

Že jsou plasty v oceánech obrovský problém, protože hubí obrovské množství živočichů, a to i vzácných druhů, si uvědomuje stále více lidí i organizací. A hledají se další způsoby, jak moře od lidských odpadků vyčistit. Dvacetiletý student Boyan Slat z nizozemského Delftu vymyslel způsob, jak oceány od plastů - malých i velkých - vyčistit.

Jeho nápad spočívá ve výstavbě zhruba 24 obřích čistících stanic, které jsou umístěny na hladině a mají tvar rejnoka obrovského. Jsou ukotveny ke dnu a oceánské proudy víří kolem nich. Díky tomu není třeba oceán nákladně pročesávat, ale odpadky samy proudí s mořem do záchytných plovoucích pásů, které jsou umístěny kolem čističky.

Plovoucí pásy zachycují plasty všech velikostí a směřují je do sběrného kontejneru. Jakmile se naplní, přijede pro něj loď a recyklované plasty se prodají k dalšímu zpracování. Crowdfundingová kampaň, kterou Slat a skupina vědců, kteří se do projektu zapojili, založili, už vynesla přes 2,2 milionu dolarů. To projektu pomohlo, aby se zahájila jeho pilotní fáze. Prvních 2000 metrů záchytných pásů a kontejneru by se mělo umístit ve vodách kolem Japonska v příštím roce.

Podle studie v časopise Science vyhodí lidé ročně do moří a oceánů 5–13 milionů tun odpadků. Odborníci rovněž odhadují, že bez strategie na boj proti odpadům v moři by se toto množství mohlo do roku 2020 zečtyřnásobit.

Související