Primární nabídka akcií italské poštovní společnosti Poste Italiane by mohla ohodnotit firmu až na 9,8 miliardy eur (265,6 miliardy korun). Primární nabídka akcií pošty bude jednou z největších privatizací v Itálii za poslední desetiletí a zisk z prodeje hodlá vláda použít na snížení dluhu.

Italské ministerstvo financí stanovilo nabídkovou cenu pro primární nabídku v rozpětí šest až 7,5 eura za akcii, v souladu s očekáváním trhu. Vláda chce nabídnout 38,2 procenta kapitálu. S akciemi by se mělo začít obchodovat na trhu 27. října.

Ve snaze přilákat investory pošta v pátek slíbila, že vyplatí nejméně 80 procent čistého zisku za roky 2015 a 2016 na výplatu dividendy. To je více než většina analytiků očekávala.

Z celkového podílu, který pošta nabídne, je 30 procent určeno pro individuální investory, napsala agentura Reuters. 

Poste Italiane, 153 let stará instituce, je dlouhou dobu synonymem neefektivnosti veřejného sektoru. Společnost vyrostla v konglomerát, na jehož příjmech měly loni podíl 85 procent pojišťovací a finanční služby a pouhých 15 procent poštovní služby.

Doručování zásilek kleslo kvůli konkurenci elektronických komunikací a pošta využila ztráty důvěry veřejnosti v bankovní sektor v době globální finanční krize.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na spořících účtech, běžných účtech a pojišťovacích produktech pošty je uloženo 460 miliard eur, což je více, než mají třetí a čtvrtá největší banka v Itálii dohromady. Její síť 13 000 poboček je téměř třikrát tak velká, jako síť největší banky v Itálii Intesa Sanpaolo.

Nabídka akcií poštovní společnosti je důležitou součástí plánu premiéra Mattea Renziho, který se rozhodl oživit prodej státního majetku kvůli snížení obrovského veřejného dluhu 2,2 bilionu eur. Další na seznamu je železniční společnost Ferrovie dello Stato, která by mohla vstoupit na trh v roce 2016.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru