Ruská státní plynárenská společnost Gazprom se dohodla s Ukrajinou ohledně předplatného za dodávky zemního plynu. Je připravena tyto dodávky obnovit v pondělí, pokud od Kyjeva obdrží peníze. Oznámila to v pátek firma.

Ukrajinská státní společnost Naftogaz poté uvedla, že peníze Gazpromu poslala.

Gazprom začátkem července přestal dodávat Ukrajině plyn, protože si ho Kyjev nepředplatil. V září však podepsalo Rusko s Ukrajinou předběžnou dohodu o zimních dodávkách.

Šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl, že Naftogaz hodlá v říjnu nakoupit dvě miliardy krychlových metrů ruského plynu. Podle zdroje z odvětví by měl Kyjev ve čtvrtém čtvrtletí platit Gazpromu 227 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu. Ve druhém čtvrtletí přitom cena činila zhruba 247 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní mimořádně napjaté, protože Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podporuje proruské povstalce na východě Ukrajiny.

Dřívější spory mezi Ruskem a Ukrajinou ohledně plynu měly dopad i na dodávky do Evropy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru