Island předčasně splatil poslední splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu, kterou získal po vážném finančním kolapsu v roce 2008. Oznámil to v pátek MMF a islandská centrální banka.

Poslední splátka činila 332 milionů USD (7,9 miliardy Kč). Celkem Island získal od MMF 2,1 miliardy dolarů a půjčku měl splatit do konce srpna příštího roku.

Island nechce být součástí Evropské unie. Definitivně stáhl žádost o členství - čtěte ZDE

Islandská centrální banka v prohlášení uvedla, že předčasné splacení je známkou úspěchu záchranného programu a efektivní spolupráce země se zaměstnanci MMF, napsaly agentury AP a Reuters.

Island se koncem roku 2008 propadl do krize v důsledku pádu všech svých hlavních bank, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Kolaps bank srazil na kolena islandskou korunu a donutil vládu, aby se o pomoc obrátila na MMF a některé evropské země. V roce 2011 Island úspěšně dokončil záchranný program a vrátil se na dluhopisové trhy.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru