Nezaměstnanost mládeže se v bohatých zemích snižuje, na vzestupu je ale v Číně a v Brazílii, kde zpomaluje tempo hospodářského růstu. Ve čtvrtek to uvedla Mezinárodní organizace práce (ILO).

Počet mladých lidí bez práce dosáhl vrcholu v roce 2009, kdy činil 76,6 milionu. Loni bylo po celém světě 73,3 milionu nezaměstnaných ve věku 15 až 24 let, kteří nedokázali najít práci, uvedla organizace ve zprávě o světových trendech v zaměstnanosti mládeže.

Celosvětově dosahovala míra nezaměstnanosti mládeže v posledních třech letech 13 procent. Úroveň před globální finanční krizí přitom činila 11,7 procenta. Letos by mohla stoupnout na 13,1 procenta, což by byl první nárůst od roku 2003, odhaduje ILO.

Míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi v Číně ale stoupla z 9,3 procenta v roce 2010 na loňských 10,6 procenta. V letošním roce by podle současných prognóz měla stoupnout na 10,8 procenta a v příštím na 11,1 procenta.

V průběhu těchto sedmi let se přitom mladá populace v Číně zmenší o čtvrtinu na 181 milionů lidí. Počet mladých bez práce ale za stejné období klesne jen o milion, citovala ze zprávy agentura Reuters.

Útlum čínské hospodářské aktivity znamená méně pracovních příležitostí pro mladé Číňany, kteří odešli do měst, uvedla ředitelka oddělení zaměstnanosti ILO Azita Berarová Awadová. Na vině je ale podle ní také přemíra absolventů vysokých škol a univerzit, kam v posledních letech mířily investice.

"Ne každý z těch kvalifikovaných mladých lidí najde práci, která odpovídá jeho kvalifikaci, dokonce ani v rostoucí ekonomice, jako je ta čínská," uvádí se ve zprávě.

Útlum ekonomiky pozoruje i Brazílie. Míra nezaměstnanosti mládeže se tam v posledních třech letech pohybovala do 14 procent. V prvních dvou kvartálech tohoto roku ale činila průměrně 15,8 procenta.

Mezinárodní organizace práce také upozorňuje, že nezaměstnanost mládeže není důležitá jen z hlediska ekonomiky. Ovlivňuje i zdraví, sociální nepokoje a celkový pocit štěstí. Nejvyšší míra nezaměstnanosti je mezi mladými ženami na Blízkém východě a severní Africe, kde se pohybuje kolem 45 procent.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru