Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

ČR. Apple o půlnoci uvedl na český trh nové telefony iPhone 6s a iPhone 6s Plus.

Praha. Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů. 

Praha. 09:00 Konference Budoucnost práce, kterou pořádá Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů. Konferenci, která se zaměří na proměny pracovních vztahů a práce v souvislosti se stále rychleji postupující digitalizací a také na spravedlivé ohodnocení práce, zahájí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Praha. 09:30 TK ministra zemědělství Mariana Jurečky k představení návrhu nového vinařského zákona.

Praha. 13:00 Komentář České národní banky ke zveřejněným údajům o vývoji inflace za září 2015.

Třeboň. Začíná výlov největšího českého rybníka Rožmberk. Loni třídenní výlov navštívilo téměř 60 000 lidí.

Brusel. Stávka železničních zaměstnanců v Belgii.

Lima. Začínají výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).

Apple spustil prodej nového iPhonu 6s v Česku

Americký výrobce Apple v pátek začal v Česku prodávat nové verze svého telefonu iPhone 6s a 6s Plus. První nedočkavci si mohli telefon pořídit po půlnoci v prodejně Vodafonu na Václavském náměstí v Praze, ostatní obchodníci zahájí prodej nebo doručování ráno.

Česko je jednou ze 40 zemí, kde se v pátek telefon začíná prodávat.

T-Mobile kvůli novému iPhonu upravil otvírací dobu své značkové prodejny na Národní třídě již na 7:00. Pro obchod nachystal celkem 50 přístrojů bez závazku.

Telefon bez závazku stojí u T-Mobilu od 21 099 korun, O2 cenu nasadilo od 20 995 korun a Vodafone iPhone 6s s 16 GB prodává za 21 177 korun. V Datartu je základní model za 21 190 korun, stejně jako v síti Euronics. Cena u operátorů může být nižší, pokud se zákazník zaváže k využívání jejich služeb.

V peruánské Limě začíná výroční zasedání MMF a Světové banky

Výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) začíná v pátek v peruánském hlavním městě Limě.

Ministři financí, centrální bankéři, vysocí manažeři a akademici z celého světa zde budou do neděle diskutovat o otázkách světového zájmu, včetně vyhlídek světové ekonomiky, udržitelného růstu či problému nerovnosti.

Rady guvernérů obou institucí se obvykle scházejí jednou do roka, nejčastěji v září nebo v říjnu. Každý třetí rok se toto setkání koná mimo Washington, kde mají obě instituce sídlo. V Latinské Americe se taková schůzka naposledy uskutečnila v roce 1967, a to v brazilském Riu de Janeiru. 

Výrobce sálavého topení je Firmou roku v Olomouckém kraji. V Evropě je jedničkou

Výrobce elektrického sálavého topení Fenix Trading se stal Firmou roku v Olomouckém kraji. Mezi živnostníky porotu nejvíce zaujal umělecký kovář Ivo Stawaritsch z Kostelce na Hané.

Mezi dalšími oceněnými živnostníky je troubelický výrobce čokolády František Bačík, který se inspiroval na plantážích v Ekvádoru.

Výrobce zámků a klíčů FAB vymyslel, jak otevírat dveře pomocí mobilní aplikace

Tradiční výrobce zámků a klíčů FAB patří od roku 1997 do švédské skupiny Assa Abloy, která z Česka vyváží do celého světa. Tuzemská dcera má za sebou úspěšný rok - dosáhla rekordních tržeb a inovuje.

Čeští inženýři například vymysleli způsob, jak otevřít dveře pomocí mobilní aplikace.

Vracíme Velké pardubické důvěru

Velké pardubické, jejíž 125. ročník se poběží v neděli, ještě nedávno hrozil krach. Provozovateli závodů, firmě Dostihový spolek, se ale podařilo situaci stabilizovat.

V čele spolku stojí od roku 2013 Richard Benýšek, manažer řady projektů skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru