Čína téměř ztrojnásobila objem prokázaných rezerv ve svém projektu Fuling, který je zdaleka největším nalezištěm plynu z břidličných hornin v Číně. Celkové prokázané rezervy tak nově činí 380,6 miliardy metrů krychlových, informovala agentura Reuters.

Čína doufá, že se jí podaří těžbu plynu z břidlic rozvinout tak, jako se to podařilo ve Spojených státech. Ty se díky břidlicovému plynu staly čistým vývozcem této suroviny. Komerčních objevů tohoto druhu v Číně zatím ale bylo uskutečněno jen několik.

Nový odhad přichází díky průzkumu na jednom z bloků u města Čchung-čching na jihozápadě země, jehož zásoby nově činí 273,8 miliardy metrů krychlových. Do konce srpna bylo na tomto bloku uskutečněno celkem 142 testovacích vrtů. Investorem projektu Fuling je čínská společnost Sinopec.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v roce 2013 odhadl, že vytěžitelné rezervy břidlicového plynu v Číně dosahují 31 bilionů metrů krychlových, což je nejvíce na světě. Těžba je však zatím nízká.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V roce 2013 Čína vytěžila z břidlicových formací 200 milionů metrů krychlových plynu, což jsou necelé 0,2 procenta z celkové produkce zemního plynu v Číně. Dokonce letošního roku má však v plánu zvýšit těžbu na 6,8 miliardy metrů krychlových.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru