Na Slovensku se prodalo zhruba 46 tisíc vozidel koncernu Volkswagen vybavených dieselovými motory, které umožňují obcházet měření emisí. Více než polovina z tohoto počtu se týká vozidel značky Škoda, která je na Slovensku dlouhodobě největším prodejcem osobních aut. Vyplývá to z údajů importérů značek skupiny VW.

"Na našem (slovenském) trhu se problém týká přibližně 26 tisíc automobilů Škoda. Jde o modely Fabia II, Roomster, Rapid, Octavia II, Yeti, Superb II," sdělil mluvčí společnosti Škoda Auto Slovensko Roman Rajtár, podle něhož jsou tato auta bezpečná a schopná každodenního provozu.

Dodal, že nové automobily značky Škoda s naftovým motorem, které vyhovují emisní normě Euro 6, splňují všechny zákonné požadavky a předpisy v oblasti životního prostředí.

Zmiňovaný počet vozidel Škoda je vyšší než roční prodej aut této značky na Slovensku. Škoda Auto loni na Slovensko dodala 15 030 osobních aut, což proti předchozímu roku představovalo nárůst o 14,25 procenta. Její tržní podíl dosáhl 20,80 procenta, celkově bylo v zemi loni zaregistrováno 72 249 nových osobních aut.

Aféra ohledně vykazování emisí naftových motorů se na Slovensku týká i 14 809 aut značky Volkswagen, 3278 aut Audi a 2577 vozů značky Seat.

Slovenští importéři vozidel skupiny Volkswagen uvedli, že se budou podílet na opatřeních koncernu ohledně úpravy vozidel. "Skupina Volkswagen převezme plnou odpovědnost za nezbytná opatření a pokryje všechny náklady spojené s nevyhnutelnou úpravou vozidel," uvedl Rajtár.

Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller médiím řekl, že automobilka by měla vozy s naftovým motorem, kterých se skandál týká, začít svolávat do servisů v lednu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Měření emisí jsou podle dostupných informací schopny obcházet tříválce a čtyřválce TDI o objemu 1,2 a 1,6 nebo 2,0 litru s emisní normou Euro 5. Volkswagen po propuknutí aféry přiznal, že software umožňující manipulovat s testy emisí instaloval po celém světě zhruba do 11 milionů aut, včetně 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto.

Německá automobilka má továrnu i na Slovensku, kde vyrábí sportovní užitkové vozy a také malé automobily. Slovenský závod Volkswagenu uvedl, že zmiňované motory s ohledem na své výrobní portfolio nevyužívá. V letech 2008 až 2010 ale bratislavský závod Volkswagenu vyráběl i vozy Škoda Octavia. Zda do těchto vozů továrna montovala i motory, u kterých se přišlo na obcházení měření emisí, není známo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru