Služby soudních exekutorů jsou nadužívány a věřitelé by za ně nejlépe měli platit regulační poplatek. Na čtvrtečním setkání s novináři to uvedli zástupci Exekutorské komory ČR, kteří varují před klesající efektivitou exekucí a tedy horší vymahatelností dluhů.

Poukazují na strmý nárůst počtu lidí, na něž je vedeno více exekucí naráz. Za poslední dva roky stoupl počet dlužníků, na které jsou vedeny více jak čtyři exekuce, o třetinu na celkových 377 tisíc. Ještě rychleji roste počet lidí, kteří mají deset a více exekucí. Těch je nyní 120 tisíc, což je dvakrát tolik než v říjnu roku 2013.

Pro věřitele – typicky banky, úvěrové společnosti, energetické firmy nebo mobilní operátory – je soudní exekuce vždy zadarmo, i když je bezvýsledná. "Co je zadarmo, je nadužíváno," říká Pavla Fučíková, prezidentka exekutorské komory. Věřitelé tak běžně nedobytné dluhy "zaparkují" u exekutorů, čímž zabraňují promlčení dluhu. Dlužníkům se pak kupí exekuce a dostávají se do neřešitelné situace, kdy nejsou motivováni k legální práci, protože by jim z výplaty zbylo jen nezabavitelné minimum.

Exekutoři tak volají buď po zpoplatnění exekucí pro věřitele, nebo po tom, aby dostali ze zákona možnost exekuci pro nevymahatelnost ukončit. Dnes o tom může rozhodnout pouze věřitel. Povinné poplatky fungují v zahraničí běžně, například na Slovensku platí věřitel za podání exekuce 33 eur (zhruba 890 korun).

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přitom chystá snížení exekutorských odměn. "Novou vyhlášku bychom chtěli představit do konce roku. Vzhledem k tomu, že je nám známo, že řada exekutorů dnes velkým věřitelům přenechává část své odměny, je zřejmé, že je tato odměna stanovená nepřiměřeně vysoko. Takže určitě ji budeme snižovat," řekl ministr na začátku září online deníku Aktuálně.cz.

Soudní exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno

Exekutoři se toho obávají, protože už dnes nedostávají zaplaceno minimálně za 60 procent případů. "Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, se zásadně nezměnil od roku 2001. Dílčími úpravami došlo ke snížení odměn a náhrad výdajů v případě včasných úhrad vymáhaných povinností," říká Fučíková.

"Růst mnohočetných exekucí je celospolečenský problém. Exekutoři nedostávají za svou práci zaplaceno, což může znamenat omezení jejich služeb. Bez adekvátního řešení se tak můžeme vrátit do situace před rokem 2011, kdy se vymahatelnost pohledávek pohybovala kolem tří procent," varuje Fučíková. 

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Soudní exekutoři začali v Česku fungovat v roce 2001. Do té doby vymáhaly dluhy přímo soudy. Dnes se vymahatelnost pohybuje mezi 30 a 40 procenty.

Pozitivní zprávou nicméně je, že za poslední dva roky se celkový počet fyzických osob v exekuci snížil o 27 procent, a to z milionu v říjnu 2013 na 731 tisíc v říjnu 2015. Jednu až tři exekuce má nyní 355 tisíc lidí, zatímco v roce 2013 to bylo 699 tisíc lidí.

Exekutoři v současnosti řeší 4,5 milionu exekucí a vymáhají jistinu ve výši 302 miliard korun. "Je to jedna čtvrtina státního rozpočtu. Pokles vymahatelnosti pohledávek může ohrozit celou ekonomiku," říká Fučíková.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru