Finanční ústav Deutsche Bank, který je největší bankou v Německu, očekává za třetí čtvrtletí rekordní ztrátu. Před zdaněním by měla dosahovat šesti miliard eur (162,8 miliardy korun). Jsou za ní vysoké odpisy v divizích investičního bankovnictví a drobných bankovních služeb Postbank, stejně jako snížení hodnoty podílu v čínské bance Hua Xia Bank. Deutsche Bank si také dá stranou více peněz na budoucí spory.

Německo v srpnu zažilo nejhorší pokles vývozu od doby globální finanční krize - čtěte ZDE

Deutsche Bank plánuje prodej divize Postbank i prodej podílu ve zmíněné čínské bance. Deutsche Bank nyní pracuje na realizaci programu, jehož cílem je omezit globální aktivity banky a zaměřit se hlavně na ty regionální. Již dříve naznačila, že se hodlá stáhnout z některých zemí, a v září uvedla, že ukončí aktivity v oblasti investičního bankovnictví v Rusku.

Od července letošního roku má banka nového ředitele, kterým se stal John Cryan. Ten slíbil snížit náklady a podle zdrojů se chystá propustit až čtvrtinu zaměstnanců. To je zhruba 23 tisíc lidí.

Bance také hrozí několik právních sporů. Mimo jiné je vyšetřována kvůli podezření z manipulace s měnovými kurzy a kvůli obchodním stykům s Íránem, které podléhaly embargu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po zdanění by měla čistá ztráta za třetí čtvrtletí činit dokonce 6,2 miliardy eur (168,2 miliardy korun). Bez zahrnutí odpisů nehmotného majetku by ale měla ztráta dosahovat jen asi 400 milionů eur. Deutsche Bank rovněž varovala, že možná sníží nebo zruší dividendu za letošní rok. Banka stabilně vyplácí dividendu od roku 2009.

Výsledky hospodaření má Deutsche Bank oznámit 29. října. Současně by měla představit více podrobností ze své nové strategie s názvem Strategy 2020.

Deutsche Bank má od roku 1993 svou pobočku i v České republice. V roce 2013 se české dceři podařilo téměř zdvojnásobit zisk na 64 milionů korun. Do své německé matky ale zároveň odvedla téměř 34 milionů korun, což je celý zisk za rok 2012.

Akcie německé Deutsche Bank (eura)

Zdroj dat: Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru