Česko je letos lídrem realitních investic ve střední a východní Evropě. Objem transakcí během prvních devíti měsíců letošního roku vzrostl meziročně o 130 procent na 2,358 miliardy eur (63,9 miliardy korun). Na veletrhu komerčních nemovitostí Expo Real v Mnichově o tom informovala realitní poradenská společnost CBRE.

Už v pondělí svůj odhad zveřejnila společnost JLL, podle níž se v České republice od začátku roku prodaly komerční nemovitosti za 2,39 miliardy eur (64,8 miliardy Kč).

"Hvězdou v regionu je Česká republika, neboť v tomto roce byla uzavřena řada významných obchodů s nemovitostmi ojedinělými svým charakterem, například prodej obchodního centra Palladium v Praze či rezidenčního portfolia RPG Byty. Tyto dvě transakce samotné představují téměř čtvrtinu celkového objemu investic do komerčních nemovitostí v roce 2015," uvedla společnost CBRE.

Na druhém místě je Polsko s 1,6 miliardy eur (43,376 miliardy korun), což představuje meziroční pokles o 15 procent. Statistiku může vylepšit množství probíhajících obchodů, jejichž uzavření se očekává před koncem roku.

"Menší trhy, jako například Rumunsko a Slovensko, registrují dvojciferný pokles investičních obchodů oproti roku 2014. V obou zemích by však probíhající transakce mohly být do konce roku dokončeny a výsledek tak zvrátit," tvrdí CBRE.

Celkem se v regionu střední a východní Evropy bez Ruska podle CBRE letos proinvestovalo 5,3 miliardy eur (143,68 miliardy korun), tedy o tři procenta více než loni. "Zatímco v roce 2014 zaznamenaly nejvyšší investice kancelářské prostory (44 procent z celkového objemu), tento rok vede maloobchod se 41 procenty z celkového objemu investic.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Více než dvě třetiny maloobchodních transakcí tvořily výběrové nemovitosti, umístěné v hlavním městě nebo ve velkých regionálních městech. Investory lákají tyto typy investic, protože výkonnost aktiv je ověřená, jak po stránce návštěvnosti, tak po stránce obratů nájemců, tudíž je téměř garantována stabilita příjmů z nájmu," informovala CBRE. Neustávající zájem investorů podle CBRE žene nahoru ceny nejkvalitnějších nemovitostí v celém regionu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru