Fiat Chrysler Automobiles se snaží využít skandálu Volkswagenu, který podváděl během emisních testů. Německé automobilce chce odlákat zákazníky nabídkou slevy téměř 1500 eur každému, kdo se rozhodne vyměnit vůz jakékoliv značky německého koncernu za Fiat. 

Mluvčí turínské automobilky zprávu zatím odmítl komentovat. Podle zpráv listu Il Giornale daily však byla celá akce potvrzena autorizovanými prodejci. Specifické zacílení výměny aut na jednu značku je podle agentury Bloomberg unikátní a potvrzuje nepřátelské vztahy obou výrobců.

Ředitel Fiatu Sergio Marchionne v roce 2012 obvinil VW z vytvoření "krvavé lázně" v Evropě kvůli cenové strategii německé automobilky, kterou se snažila poprat s propadem trhu. VW odpověděl hrozbou odchodu z Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA), které v té době vedl právě Marchionne.

Skandál koncernu Volkswagen vypukl 18. září, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila VW, že u vozů s naftovými motory používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku. Celá kauza se má týkat až 11 milionů vozů po celém světě. Jen osm milionů z nich je v Evropě.

Během úterý pak unikly z Wolfsburgu informace, podle kterých koncern zvažuje tři alternativy řešení. U vozů s větším objemem motoru by mělo stačit odstranění vadného softwaru. V případě menších motorů je třeba namontovat nový katalyzátor. Krajní varianta počítá i s výměnou vozu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru