Počet nespolehlivých plátců v registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) v září stoupl o 455 firem na 1851, uvádí analýza, kterou v úterý zveřejnila poradenská firma Bisnode. Registr funguje přes dva roky, nejvíce nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze a Jihomoravském kraji.

"Podle modelu Bisnodu je obchod nejrizikovější oblastí podnikání v Česku a krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v této oblasti podniká. Tento fakt dokresluje i skutečnost, že nejčastějším předmětem činnosti mezi nespolehlivými plátci DPH je zprostředkování velkoobchodu," řekla analytička Bisnodu Petra Štěpánová.

V Česku je podle Bisnodu k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 000 firem a více než 264 000 podnikatelů. Zhruba 47 procent nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun.

"Za nárůsty počtu nespolehlivých plátců je zpřísnění podmínek pro nespolehlivého plátce a naplnění těchto podmínek ze strany subjektů," uvedla pro ČTK mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň aspoň 500 000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.