Americký výrobce oděvů American Apparel vyhlásil bankrot. Firma, která mimo jiné proslula kontroverzní reklamou, se potýkala s poklesem prodeje a s vysokými dluhy, od roku 2009 navíc nedokázala hospodařit se ziskem. Firma proto nyní požádala o soudní ochranu před věřiteli a uvedla, že ke konci září provozovala více než 220 obchodů v 19 zemích světa včetně Spojených států a Kanady.

Firma se také potýkala s nejednou krizí ve svém vedení. Její zakladatel Dov Charney, který v minulosti čelil obvinění ze sexuálního zneužívání, byl loni v prosinci propuštěn z funkce generálního ředitele kvůli údajnému zneužití pravomocí.

American Apparel je jednou z mála oděvních firem, které ponechaly výrobu ve Spojených státech. Pondělním oznámením se zařadila po bok dalších amerických prodejců módy pro mladé, kteří nedokázali pružně zareagovat na měnící se nákupní zvyky a rostoucí konkurenci.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Firma odhaduje, že restrukturalizace v rámci soudní ochrany před věřiteli potrvá šest měsíců. Během té doby bude i nadále provozovat své prodejny i své velkoobchodní a výrobní aktivity v USA. Společnost očekává, že v rámci restrukturalizace sníží dluh ze současných asi 300 milionů dolarů na zhruba 135 milionů dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru