Světová banka prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu Ukrajiny kvůli výrazně slabšímu výkonu v první polovině roku. HDP se má nově snížit o 12 procent místo doposud očekávaných 7,5 procenta. Příští rok se však má ukrajinská ekonomika vrátit k růstu.

Odhad SB je nyní v souladu s odhadem ukrajinského ministerstva financí a Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce také letos zhoršily své výhledy hlavně kvůli hospodářskému dopadu přetrvávajících bojů se separatisty na východě země.

SB však vyzdvihla pokrok v reformním úsilí ukrajinské vlády, který je podle prohlášení spolu se zmírňováním násilností povzbuzujícím signálem stabilizace. Pokračující zavádění makroekonomických a strukturálních reforem je podle SB důležité pro trvalý růst.

V příštím roce se má Ukrajina vrátit k růstu. HDP by se měl zvýšit o dvě procenta. Ekonomka SB Anastasia Golovachová však upozornila na rizika hospodářského oživení, mezi která patří hrozba obnovení bojů navzdory únorové dohodě o příměří a pokles světových cen surovin, které jsou hlavní vývozní položkou Ukrajiny.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ukrajinská vláda se usilovně snaží ukázat, že nepolevuje v reformním úsilí a v boji s hluboce zakořeněnou korupcí. Výměnou za reformy má Ukrajina během příštích čtyř let získat od mezinárodních věřitelů zahrnujících MMF či EU celkem 40 miliard dolarů (962 miliard korun).

Míra inflace má příští rok činit zhruba 20 procent. Na počátku letošního roku vzrostla až na 60 procent kvůli prudkému poklesu domácí hřivny, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru