Dohled nad dodržováním rozpočtových pravidel Evropské unie by měl od Evropské komise převzít nezávislý úřad. V rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel to řekl šéf německé centrální banky (Bundesbank) Jens Weidmann. Podle něj se komise příliš soustřeďuje na svou politickou roli a pravidla omezující velikost rozpočtového schodku účinně nevymáhá.

"Když se komise soustředí hlavně na svou politickou roli a cítí se povolána vyjednávat kompromisy mezi členskými státy, není u ní dohled nad rozpočty v dobrých rukou. Rozpočtová pravidla se pak stávají předmětem politického vyjednávání a jejich závaznost se ztrácí," řekl Weidmann.

Poukázal přitom na to, že například Francie už několik let hospodaří s větším deficitem než tři procenta HDP, což je hranice stanovená v evropských smlouvách, nečelí ale žádným sankcím.

"Úkoly komise v oblasti fiskálních pravidel by měly být přeneseny na nezávislý úřad, který může fungovat bez ohledu na politické úvahy," řekl Weidmann. "Konečně rozhodnutí stejně bude na ministrech financí, můžeme ale přinejmenším zajistit, že rozpočtová disciplína nebude už předem oslabována," dodal.

Před Weidmannem mluvil o možném oslabení pravomocí Evropské komise i německý ministr financí Wolfgang Schäuble. V červenci uvedl, že by měl vzniknout nezávislý úřad, který by od EK převzal dohled nad dodržováním konkurence a pravidel vnitřního trhu. Komise to podle něj nemůže dělat a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru