Světová banka snížila výhled růstu rozvíjejících se zemí východní Asie a Tichomoří na letošní a příští rok. Výhled podle banky ohrožuje prudké zpomalení v Číně a vedlejší vlivy z očekávaného zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Letos má tempo růstu regionu zpomalit na 6,5 procenta z loňských 6,8 procenta a v roce 2016 na 6,4 procenta.

V dubnu očekávala banka v letošním i příštím roce zvýšení hrubého domácího produktu regionu o 6,7 procenta. Region zahrnuje celkem 14 zemí, včetně Číny, Indie, Indonésie a Vietnamu. Odhad nezahrnuje Japonsko a Jižní Koreu.

Revize podle SB odráží hlavně zpomalení v Číně, která má letos vzrůst o 6,9 procenta a příští rok o 6,7 procenta. Loni Čína rostla o 7,3 procenta a banka doposud čekala, že v letošním roce se růst sníží na 7,1 procenta a v roce 2016 na sedm procent. Čína je největším obchodním partnerem většiny asijských sousedů a stabilní pokles růstu země za posledních pět let snížil poptávku po surovinách a průmyslových součástkách.

Pomalejší bude růst i v zemích východní Asie bez Číny, kde SB nyní čeká zvýšení HDP o 4,6 procenta a příští rok zrychlení na 4,9 procenta. Doposud se počítalo, že tyto země porostou letos o 5,1 procenta a příští rok o 5,4 procenta.

SB uvedla, že výhled příjmů domácností a zisků firem v Indonésii a Malajsii zhoršuje oslabení na globálních komoditních trzích. Další pokles asijských měn vůči dolaru by pak mohl způsobit tlak na rozvahy zemí, které mají významný dluh v dolarech, jako Indonésie, Malajsie, Thajsko a Vietnam, napsaly agentury AP a Reuters.