Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Letos počítá s propadem hrubého domácího produktu o 11 procent. Příští rok by se ekonomika mohla vrátit k dvouprocentnímu růstu, uvedl fond v sobotní tiskové zprávě.

Šéf mise MMF pro Ukrajinu Nikolay Gueorguiev podotkl, že makroekonomická situace se po hluboké hospodářské recesi začíná stabilizovat. Směnný kurz je všeobecně stabilní, bankovní vklady v domácí měně rostou a inflace zpomaluje.

"I přes tento pozitivní vývoj ale mise s ohledem na nečekaně větší hospodářský pokles v první polovině roku snížila odhady růstu pro letošní rok na minus 11 procent. V roce 2016 by měl růst dosáhnout odhadem dvou procent," uvedl Gueorguiev v sobotním sdělení.

Ekonomice prý budou pomáhat zotavující se důvěra investorů i spotřebitelů, ale také solidnější vývoj a postupné uvolňování úvěrových podmínek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

MMF ještě v květnu počítal s devítiprocentním poklesem ekonomiky v tomto roce. Nejnovější výhled zveřejnil po skončení pobytu své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu.

MMF rozhovory označil za konstruktivní. Ukrajinské úřady ale podle něj stále potřebují více času na zpřesnění některých navrhovaných opatření pro příští rok a jednání prý budou pokračovat.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru