Česká pošta by měla dostávat kompenzace od státu, pro letošek by mohly činit až 700 milionů korun. V dalších letech nejvyšší možná částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně. Počítá s tím novela zákona o poštovních službách, kterou v pátek schválila sněmovna. Následně ji dostane k projednání Senát a poté ji dostane k podpisu prezident.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) dnes poslancům řekl, že pokud se podaří zákon schválit, bude to znamenat stabilizaci České pošty. "Částka je v souladu s vládním návrhem, který je kompromisním řešením," dodal mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pošta za loňský rok požadovala od státu úhradu nákladů za poskytování základních služeb ve výši 1,755 miliardy korun. Podobnou částku podnik žádal i za rok 2013, úřad mu ale také přiznal o miliardu méně.

ČTÚ prozkoumá rozsah základních služeb pošty

Český telekomunikační úřad začne zkoumat, zda je nutné zachovat povinnost České pošty poskytovat a zajišťovat jednotlivé základní poštovní služby ve stávajícím rozsahu, nebo zda jej bude možné omezit. Služby vyřazené ze základních služeb by držitel poštovní licence poskytoval na komerčním základě.

Jde o vůbec první přezkum v oblasti poštovních služeb. Analýza by měla být hotová nejpozději šest měsíců před koncem platnosti poštovní licence. Tu úřad České poště vydal s platností do konce roku 2017.

Základní služby zahrnují službu dodání poštovních zásilek do dvou kg, poštovních balíků do deseti kg, doporučených a cenných zásilek, službu bezúplatného dodání poštovních zásilek do sedmi kg pro nevidomé osoby, dodání peněžní částky poštovním poukazem a služby, které musí být zajištěny na základě závazků vyplývajících z členství České republiky ve Světové poštovní unii.

Náklady České pošty na zajišťování základních služeb má podle současné právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu ale nechtějí přispívat pošta ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila platba ze státního rozpočtu.

"ČTÚ postupuje zcela podle zákona, který mu povinnost provést přezkum ukládá. O tomto víme a v případě potřeby poskytneme ČTÚ nutnou součinnost," uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Chovanec vysvětloval, že Česká pošta potřebuje od 1. ledna příštího roku odštěpit jeden ze svých závodů, který se začlení pod ministerstvo vnitra.

Souvisí to podle něj s kritikou ze strany Bruselu za zadávání zakázek tzv. inhouse, tedy možnosti zadávat veřejné zakázky prostřednictvím podřízených organizací, v tomto případě České pošty.

Česká pošta má přes 31 000 zaměstnanců. Loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Letos očekává zisk 50 milionů korun, ale jen v případě, že dostane od státu kompenzaci za univerzální službu. Česká pošta provozuje 3200 poboček, z toho je víc než 1000 ztrátových. Dvě třetiny poboček chce během příštích let převést na partnery, rušit je nebude.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru