Těžba ropy v Rusku se v září vyšplhala na nové postsovětské maximum, na jejím růstu se velkou měrou podílely projekty vedené zahraničními firmami. Produkce stoupla na 10,74 milionu barelů denně ze srpnových 10,68 milionu barelů denně. Vyplývá to z pátečních údajů ruského ministerstva energetiky.

Rusko tak podle agentury Reuters přispívá k současnému nadbytku ropy na trhu, který tlačí dolů ceny. Pokračující růst těžby v Rusku je překvapením pro analytiky, kteří počítali s poklesem produkce v důsledku vyčerpání ropných polí na západě Sibiře.

Podle kuvajtského ministra ropného průmyslu se nyní převis nabídky nad poptávkou na světovém ropném trhu pohybuje kolem 1,8 milionu barelů denně. Ceny ropy se kvůli vysokým dodávkám na trh a obavám ohledně čínské poptávky za poslední rok propadly zhruba o polovinu.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru