Kvůli skandálu s měřením emisí u naftových aut z koncernu Volkswagen zahájily vyšetřování úřady ve Francii a v Itálii. Pařížská prokuratura vyšetřuje podezření z podvodu s přitěžujícími okolnostmi, uvedla s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.

V Itálii pak zahájil vyšetřování tamní antimonopolní úřad. Podle německého ministerstva dopravy zatím nic nenaznačuje, že se manipulace s měřením emisí dopustily i jiné automobilky.

Německý koncern je podezřelý, že do svých vozů s naftovým motorem montoval zařízení umožňující falšovat údaje o emisích. Skandál se v celém světě týká zhruba 11 milionů aut. Vyšetřování pařížské prokuratury se vztahuje na vozidla prodaná ve Francii.

Francouzská divize německého koncernu již uvedla, že ve Francii se skandál vztahuje na zhruba milion aut s dieselovými motory značek VW, Audi, Škoda a Seat prodaných v posledních letech v této zemi.

Kromě kroku pařížské prokuratury bylo ve Francii kvůli emisní aféře podáno několik žalob. Na soud se kvůli skandálu hodlá obrátit jedno ekologické sdružení, někteří francouzští majitelé naftových Volkswagenů a francouzští akcionáři skupiny VW.

Akcie automobilky po zprávě o novém francouzském vyšetřování spadly o 2,4 procenta.

K zemím, kde skupina čelí vyšetřování, se zařadila také Itálie. Tamní antimonopolní regulační úřad v pátek uvedl, že zahájil vyšetřování kvůli možným nepoctivým obchodním praktikám ze strany Volkswagenu. Automobilka podle italského ministra dopravy Graziana Delria oznámila, že svolá do servisů vozidla se zařízením umožňujícím podvádět při emisních testech, které prodala v této zemi. Jak firma uvedla, prodala v Itálii kolem 650 000 aut se sporným softwarem.

Předběžný zákaz prodeje nových naftových aut VW a prodeje nedávno dovezených ojetin dotčených skandálem v pátek vydal švýcarský úřad pro bezpečnost silničního provozu (FEDRO).

Austrálie bude o dopadech vědět příští týden

Australská vláda zase oznámila, že v průběhu příštího týdne poskytne informace o reálných počtech v Austrálii prodávaných vozů, kterých se aféra týká. 

"Volkswagen a Audi se zavázaly, že více informací o vozidlech v Austrálii poskytnou až v momentě, kdy se dozví víc podrobností od centrálního vedení," řekl v pátek australský ministr Paul Fletcher po setkání se zástupci koncernu.

Akcie automobilky Volkswagen od propuknutí skandálu ztratily kolem 40 procent své hodnoty a v propadu pokračovaly i dnes. Ocitly se tak na novém čtyřletém minimu.

Volkswagen ve čtvrtek oznámil, že vyšetřování bude trvat déle, než se očekávalo. Pro zákazníky i akcionáře to znamená měsíce nejistoty. Od propuknutí skandálu akcie automobilky Volkswagen ztratily kolem 40 procent své hodnoty a v propadu pokračovaly i pátek. Ocitly se tak na novém čtyřletém minimu.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Australské sdružení na ochranu spotřebitelů a antimonopolní úřad už zahájily vyšetřování, zda Volkswagen klamal zákazníky. V takovém případě by koncern čelil pokutě v řádu milionů dolarů.

Minulý týden Volkswagen přiznal, že 11 milionů svých vozů vybavil zařízením, které dovolovalo obcházet kontroly emisí.