Obce hospodařily letos ke konci srpna s celkovým přebytkem 22,4 miliardy korun, což je o 2,8 miliardy více než ve stejném období loni. Naopak krajům meziročně ke konci srpna klesl celkový přebytek hospodaření o 2,2 miliardy na 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných ministerstvem financí.

Celkové příjmy obcí, kterých je 6248, od ledna do konce srpna činily 175,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 2,1 miliardy korun. Celkové výdaje obcí meziročně klesly o 0,8 miliardy na 153,4 miliardy korun. Obce měly ke konci srpna na bankovních účtech 102,2 miliardy korun.

Celkové příjmy krajů stouply meziročně o 12,4 miliardy na 106 miliard korun, celkové výdaje meziročně vzrostly o 14,5 miliardy na 104,3 miliardy korun. Na bankovních účtech měly ke konci srpna kraje 19,5 miliardy, tedy o 0,6 miliardy korun více než ve stejném období minulého roku.

Příjmy obcí a krajů jsou například tvořeny penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí nebo kraje nově na financování sociálních služeb.

Podle dubnových údajů ministerstva financí loni dluhy obcí klesly o více než tři miliardy na 88,9 miliardy korun. Naopak zadlužení krajů loni stouplo o 800 milionů na 27,6 miliardy korun.

Z celkového počtu 6248 měst a obcí bylo loni zadluženo 3235 obcí, tedy meziročně o čtyři obce méně. Na celkové zadluženosti obcí se podle ministerstva financí více než z poloviny podílí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru