Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl v prvním pololetí 2015 v Česku o 16 000 na 988 000. Vyplývá z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 5 000 na 972 000.

Nejvíce podnikatelů je evidováno tradičně v Praze (166 000) a v krajích Středočeském (133 000) a Moravskoslezském (89 000).

Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) vzrostl počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. A to o 6 000 na 592 000 Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o 9 000 na 395 000.

"V celkovém kontextu je to dobrá zpráva. Co nás trápí je struktura OSVČ, která se dobře nevyvíjí. Významněji totiž roste počet OSVČ ve vedlejší činnosti," komentoval statistiku prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. V tuto chvíli je již více než 45 procent OSVČ, kteří si podnikáním pouze přivydělávají. Ještě před pěti lety jich bylo 30 procent. Znamená to podle něj to, že živnosti přestávají být zajímavé pro ty, kteří se ničím jiným neživí, naopak roste počet zaměstnanců, kteří si doplňují podnikáním příjem. To rozhodně není dobrý trend, dodal.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem června 684 000 OSVČ, o 8 000 více než v roce 2014. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 91 000 osob, proti loňsku o tisícovku méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Vývoj počtu podnikatelů od roku 2004:
Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení.
Komentář: Všechna data s výjimkou nejnovějších údajů z června jsou prosincová.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru