Japonská firma Tsubakimoto Chain postaví v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry závod na výrobu rozvodových sad pro automobilové motory. Výše investice je 440 milionů korun, firma plánuje zaměstnat 80 lidí. Je to první investice společnosti ve střední a východní Evropě. Stavba začne příští rok, výroba se má spustit v roce 2017. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovala agentura CzechInvest.

Kromě České republiky se o investici vážně ucházelo i Slovensko. V Kolíně chce firma na čtyřhektarovém pozemku postavit výrobní halu na produkci rozvodových řetězů, vodících lišt a plastových komponent. "Mohu potvrdit, že firma Tsubakimoto plánuje postavit závod v Kolíně a zažádala o investiční pobídky ve formě slevy na dani z příjmů," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Čínská firma Yapp plánuje investovat téměř 350 milionů korun. Dodá i nádrže do nového SUV od Škody - čtěte ZDE

Podle výkonného ředitele Tsubakimoto UK Ltd Barta Mellinka se společnost rozhodla investovat v ČR kvůli kvalitě pozemku, vstřícnému přístupu ze strany města Kolín, které je majitelem pozemků v průmyslové zóně a také díky pozitivní zkušenosti jiných japonských firem podnikajících v ČR.

Starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek ČTK řekl, že město o této investici jednalo přes dva roky. "Dlouho jsme byli vázáni mlčenlivostí. Před dvěma a půl lety jsem se účastnil služební cesty do Tokia, kde jsem prezentoval naši průmyslovou zónu před zástupci asi 150 firem. Jsem rád, že ta cesta měla svůj význam," uvedl starosta. Podle něj nyní město jedná s jedním lokálním a dvěma dalšími zahraničními investory, kteří by také měli zájem působit v průmyslové zóně. Konkrétnější Rakušan zatím nebyl.

Protože je na Kolínsku oproti jiným středočeským okresům vyšší nezaměstnanost, město bude trvat na tom, aby japonská firma pracovní místa obsadila lidmi přímo z regionu. Se společností na tom bude spolupracovat kolínský úřad práce. Dalším přínosem pro zadlužené město bude také zisk z prodeje pozemku, který bude činit zhruba 16 milionů korun. Dluh vznikl při budování průmyslové zóny a bytů pro automobilku TPCA. Na konci tohoto roku by se měl pohybovat kolem 600 milionů korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

CzechInvest dosud zprostředkoval 124 investičních projektů z Japonska, které přinesly téměř 29 000 pracovních míst. Tsubakimoto Chain Co. bude již čtvrtým japonským investorem, který se rozhodl pro strategickou zónu Kolín - Ovčáry. Firma má v Evropě centrálu v nizozemském Dordrechtu, dceřiné společnosti pak ve Velké Británii a Německu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru