Firmou letošního roku na Vysočině se stala společnost Dvořák - svahové sekačky. Dálkově řízené stroje na sekání prudkých svahů vyrábí ve svém závodě u Pohledu na Havlíčkobrodsku.

Mezi živnostníky vyhrála krajské kolo soutěže na Vysočině Valérie Pelikánová z Ostrova nad Oslavou na Žďársku, která vyrábí a prodává bylinné i ovocné čaje. Podnikatelské soutěže se letos na Vysočině zúčastnilo 448 subjektů, její výsledky ve středu byly vyhlášeny v Humpolci.

Sekačky pod značkou Spider vyrábí firma Dvořák 11 let, dodala je už do více než 50 zemí světa. Její jednatel Lubomír Dvořák sekačky vymyslel a na jejich technická řešení má několik patentů.

"Nápady na nové stroje dokážou nejen vymyslet, ale také realizovat a poté vyvážet do celého světa. Mají svůj vlastní patent, kterým dokázali vyřešit do té doby neřešitelný problém, to oceňuji," uvedl porotce Petr Peroutka.

Druhou příčku mezi firmami v kraji obsadil Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, který byl zároveň vyhlášen odpovědnou firmou roku v tomto kraji. Třetí místo mezi podniky získala třešťská stavební společnost Podzimek a synové.

Letošní nejlepší živnostnicí Vysočiny Valérii Pelikánovou přivedlo k výrobě čajů to, že sama kvůli zdravotním problémům začala pít bylinné čaje. Dnes je dodává do obchodů, lékáren i školních jídelen. "Paní Pelikánová mě zaujala především originálním nápadem, který vznikl vlastně jen tak mimochodem z koníčku při mateřské dovolené," uvedla porotkyně Pavlína Dokulilová.

Také druhé místo mezi živnostníky patří na Vysočině ženě - jihlavské podnikatelce Marii Cejnkové, která vyrábí a prodává lahůdky. Jako třetí byl mezi živnostníky vyhodnocen Jaromír Láznička z Měřína na Žďársku, který staví kachlová kamna a krby.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Do desátého ročníku podnikatelských soutěží se v celé republice přihlásilo přes 6600 subjektů. Celostátní finále soutěže se uskuteční 9. prosince na pražském Žofíně.

Před rokem se firmou roku na Vysočině stala pelhřimovská pekárna Adélka. Mezi živnostníky vyhrál krajské kolo farmář František Němec z Netína na Žďársku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru