Polská vláda převede všechny doly ztrátové státní uhelné společnosti Kompania Weglowa (KW) na státem ovládaný fond TF Silesia, který by se měl stát jádrem budoucí silné energetické skupiny. Uvedlo to ve středu polské ministerstvo státního pokladu.

Kompania Weglowa je největším těžařem uhlí v Evropské unii a snahou vlády je zabránit bankrotu firmy před parlamentními volbami plánovanými na 25. října, napsala agentura Reuters.

Pro úspěch projektu záchrany KW a vzniku nové energetické skupiny bude klíčové zapojení státem ovládaných energetických společností, uvedl náměstek ministerstva Wojciech Kowalczyk. Ministr státního pokladu Andrzej Czerwiński sdělil, že projekt nezahrnuje státní pomoc, kterou by musela schvalovat Evropská komise.

Ministerstvo později oznámilo, že do projektu restrukturalizace těžby uhlí pod hlavičkou TF Silesia se chystají zapojit státem kontrolované elektrárenské podniky PGE a Energa i plynárenská společnost PGNiG. Vláda tento měsíc schválila plán převést část státních podílů v PGNiG, PGE a pojišťovně PZU do TF Silesia a použít tato aktiva jako zástavu za nové finance pro KW.

Vláda v květnu sdělila, že KW potřebuje získat nový kapitál v objemu asi dvou miliard zlotých (asi 13 miliard korun). Podnik je už delší dobu v těžké situaci kvůli několikaletému propadu cen uhlí a růstu nákladů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

KW prochází restrukturalizací a čtyři doly už odprodala státnímu vývozci uhlí Weglokoks. Původním plánem bylo převést zbylých 11 dolů na novou společnost s názvem Nowa Kompania Weglowa, kterou měl zpočátku vlastnit Weglokoks.

Kompania Weglowa měla v loňském roce ztrátu 2,4 miliardy zlotých (15,6 miliardy korun). Na začátku letošního roku zaměstnávala zhruba 49 000 lidí, což byla přibližně polovina všech zaměstnanců těžebního sektoru v Polsku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru