Česká republika letos v Žebříčku globální konkurenceschopnosti obsadila 31. pozici ze 140 srovnávaných ekonomik. V meziročním srovnání jde o posun o šest příček vzhůru. Vyplývá to ze zprávy, kterou každoročně vydává švýcarská nezisková organizace Světové ekonomické fórum (WEF).

Česko se tak vrátilo na úroveň z období 2009/2010, kdy bylo v žebříčku na stejném místě. Období mezi lety 2013 a 2014 bylo pro tuzemsko nejslabší, čtyřikrát za sebou propadlo.

U deseti pilířů z celkových 12 vykázalo letos Česko lepší výsledek než vloni. Na posunu se proporcionálně nejvíce podílela technologická připravenost, makroekonomické prostředí a infrastruktura. 

Největší váhu v hodnocení Česka mají pilíře inovace a vyspělost podnikatelského prostředí, tuzemsko se řadí do kategorie nejvyspělejších ekonomik tažených inovacemi. Tyto pilíře ale měly podle mluvčí Vysoké školy ekonomické Julie Daňkové na umístění Česka negativní vliv. VŠE rozpracovala výsledky WEF pro potřeby konference Konkurenceschopnost ČR 2016.

Ve srovnání s 15 původními zeměmi EU Česko nejvíce zaostává v inovacích, vyspělosti podnikatelského prostředí, institucích a infrastruktuře.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Lepších výsledků ČR dosahuje pouze u makroekonomické stability a finančních trhů. Konkrétní slabiny české ekonomiky v nejdůležitějších pilířích tkví v inovacích v množství patentových žádostí, dostupnosti vědců a inženýrů a spolupráci univerzit a průmyslu na výzkumu a vývoji. U institucí je největším problémem nedostatečně etické chování firem, následované ochranou vlastnických práv, zaujatostí rozhodování vládních úředníků a zneužíváním veřejných financí.

Z postsocialistických zemí skončila ČR v letošní zprávě druhá za Estonskem. Rozdíl mezi původními členskými státy EU a ČR se ve srovnání s loňským rokem zmenšil, stále však nedosáhl nejlepšího výsledku z let 2009 až 2010.

Ve srovnání s nejhorším výsledkem z let 2013 až 2014 došlo ke zmenšení rozdílu téměř o třetinu, vyplývá z šetření analytického týmu Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru