Výsledky středečního cvičení kontrol na hranicích pro případ zesílení přílivu uprchlíků jsou sice uspokojivé, ale čas nasazení sil se musí zrychlit. Novinářům to ve středu řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Ideální čas pro nasazení policie a armády, který podle něj činí pět hodin, ve středu dosažen nebyl. Do akce se na česko-rakouské hranici zapojilo celkem 500 policistů a 300 vojáků.

Podle Chovance ale cvičení ukázalo, že Česká republika je na případný nápor migrantů připravena. Ministr upozornil i na to, že cvičení nabylo na významu v souvislosti s děním v Německu a v Rakousku v posledních dnech. V obou zemích se připravují na silnou migrační vlnu a jednou z variant je zpřísnění hraničních kontrol.

"Velice bedlivě sledujeme situaci v Rakousku a ve Spolkové republice Německo. Primárně nás zajímá Rakousko. Pokud by se stalo to, že by Němci zavedli jakýsi koridor, o němž se dnes hovoří, tak to neznamená nic jiného, než posílení výkonu služby na takzvané zelené hranici. To by znamenalo hermetické uzavření rakousko-německé hranice. Tím pádem by v Rakousku zbylo několik desítek tisíc migrantů, kteří by pravděpodobně hledali zoufale cestu do Spolkové republiky Německo," uvedl Chovanec.

Podle něj by se tak Česká republika stala jednou z mála možností pro tranzitní cestu běženců z Rakouska do Německa. "Pokud se toto stane, tak uděláme maximum pro to, abychom se nestali koridorem," dodal Chovanec 

Policisté a vojáci zahájili ve středu ráno společné cvičení zaměřené na obnovení kontrol na státní hranici s Rakouskem. Hranici v Jihomoravském kraji kontrolovalo při cvičení kolem 350 policistů a vojáků, uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Stejné cvičení ráno začalo i na přechodech do Rakouska v Jihočeském kraji. Česko-rakouská hranice má 464 kilometrů a je na ní 20 hraničních přechodů. 

"Cvičení má jediný cíl, a to nasimulovat stav, kdy vláda rozhodla o znovuzavedení kontrol na státních hranicích," řekl Tuhý. Podle něj se tak nebude cvičit úplné uzavření hranic či stav, kdy by se na území Česka dostalo velké množství uprchlíků.

Cílem cvičení bylo také prověřit připravenost policie plnit úkoly v součinnosti s armádou a funkčnost plánů, systémů velení a spojení a odstranit případné nedostatky.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Chceme být maximálně připraveni pro případnou rychlou reakci na rozhodnutí o znovuzavedení hraničních kontrol. Neustále sledujeme dění v zahraničí a v případě vyhrocení situace budeme chránit bezpečnost a zájmy občanů České republiky," uvedl ve středu na webu policejní prezident Tomáš Tuhý

Policisté a vojáci se rozmístili na čtyřech stanovištích poblíž hranic, kde se dozvěděli instrukce, jak se mají při zavedení kontrol chovat. Pak se teprve přesunuli přímo na hraniční přechody. Funkčnost hraničních přechodů cvičení nemělo zasáhnout, lidé spíš cvičení mohli poznat podle toho, že se kolem hranic pohybovalo větší množství policistů a vojáků. "Rozhodně to neomezí provoz hraničních přechodů," uvedl Tuhý.

Kromě toho, jak rychle se policisté s vojáky dostanou na hraniční přechody, si ozbrojené sbory chtěly vyzkoušet také vzájemnou komunikaci.

"Sladíme činnost, tak abychom si ujasnili a našli věci, které se ještě musí doladit, protože cvičení je od toho, aby v případě ostrého zásahu všechno klaplo na sto procent," uvedl zástupce náčelníka Generálního štábu Petr Mikulenka. Celé cvičení řídil štáb z policejního prezidia v Praze.

Tuzemská policie od poloviny června kvůli migrační krizi zvýšila kontroly. Od té doby bylo zadrženo přes 3000 běženců, kteří přes české území procházeli nelegálně. V poslední době však počet běženců klesá. Například v prvním zářijovém týdnu policie odhalila přes 500 běženců, za poslední týden jich bylo 137.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové cestují běženci v posledních týdnech v menších skupinách, zejména v noci a za pomoci převáděče. "Ve vlacích je jich teď málo, nyní jsou v autech a v dálkových autobusech," uvedla Rendlová.

Podle Tuhého se středeční cvičení dělalo hlavně pro případ, že by se nynější situace změnila. "Ze dne na den se změnila situace například v Chorvatsku, kam se během čtyřiadvaceti hodin dostalo až 12 000 uprchlíků," řekl Tuhý. Policie podle něj nechce nic podcenit.

Za prvních osm měsíců letoška vzrostla migrace v Česku o více než 109 procent. Od ledna do srpna 2015 bylo na českém území zjištěno 6092 cizinců, což je o 3214 případů více než za shodné období loňského roku.