Společnost Vítkovice Steel ve středu ukončí provoz ocelárny, která v Ostravě fungovala asi sto let. V podniku zanikne přes 300 pracovních míst. Válcovny a další provozy Vítkovice Steel ale budou fungovat dál. Firma měla asi 1100 zaměstnanců, nyní jich bude okolo 800.

Společnost Vítkovice Steel patřila od roku 2005 ruské ocelářské a těžařské skupině Evraz Group. Loni v dubnu v ní stoprocentní podíl získala skupina soukromých investorů, skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.

Noví akcionáři se rozhodli, že nebudou investovat vysoké částky do ekologických opatření, které ocelárna potřebovala k tomu, aby nepřišla o integrované povolení a mohla dále vyrábět.

Déle než rok tak bylo známo, že ocelárna skončí nejpozději letošního 30. září, kdy jí povolení vyprší.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) v úterý řekl, že uzavření ocelárny je ztrátou z pohledu technologií i pracovních míst.

Díky oznámení dlouho dopředu se ale mohla dělat opatření, aby co nejvíce kvalifikovaných zaměstnanců ocelárny našlo uplatnění v podobných profesích v hutních či strojírenských podnicích v regionu.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Je to rozhodnutí vlastníků, které já nevítám, ale v rámci tržní ekonomiky nemá žádná instituce právo na to, nařídit vlastníkovi, ať pokračuje ve výrobě, pakliže se rozhodne, že ji ukončí," řekl Novák.

Odborový předák Vítkovice Steel Zdeněk Kološ minulý týden řekl, že asi 50 lidí přešlo do jiných provozů firmy.

Hodně zaměstnanců se uplatní v jiných podnicích a další odešli do předčasného důchodu, takže počet lidí, kteří skončí na úřadu práce, podle odboráře nebude tak vysoký. Uzavření ocelárny ale ovlivní i další firmy, jež byly jejími dodavateli.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru