Olomoucký krajský soud v úterý oproti očekávání odročil kauzu takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Původně měl soud v plánu už závěrečné řeči, soudce však na poslední chvíli vyhověl žalobci, který navrhoval znovu výslech některých svědků. Případem, který se týká obřích nelegálních obchodů s lihem, se tak soud bude znovu zabývat až na konci října.

Kauzou se měl olomoucký soud původně zabývat do čtvrtka. Soudce Eduard Ondrášek počítal s tím, že dá prostor závěrečným řečem. Nakonec se rozhodl, že vyhoví žalobci, který chce znovu předvolat svědky, jejichž výpověď byla před soudem odlišná od výpovědi před policií. "Moje představa byla věc dotáhnout alespoň k závěrečným řečem. Vyhodnotil jsem ale nakonec, že jde o důvodný návrh," uvedl soudce.

Soud chce znovu vyslechnout čtyři svědky, je mezi nimi jednatel Verdany Robert Sedlařík, který si už odpykává pětiletý trest za daňové úniky, někdejší jednatel likérky Pavel Čaniga či podnikatel Dominik Nagy. Všichni muži jsou stíháni v souvislosti s obchodováním s lihem pocházejícím od Radka Březiny.

Podle žalobce je nový výslech reakcí na události, které se odehrály od posledního hlavního líčení, právě v tomto období padla obvinění. "Jde o doplňující důkazní návrhy ve vztahu ke svědeckým výpovědím. Jde o osoby, které jsou aktuálně trestně stíhány, protože od této skupiny měly odebírat líh," řekl novinářům žalobce Martin Stoklásek.

Výpovědi těchto svědků považuje žalobce za důležité proto, že by se měli vyjádřit k významné části celkového objemu lihu, který podle žaloby plynul od společnosti Morávia-Chem, v jejímž areálu souzený podnikatel Březina prováděl falešnou denaturaci lihu. "Jejich výpovědi by měly být nápomocny soudu také k tomu, aby se mohl vypořádat s věrohodností výpovědi dalších osob a obžalovaných v této věci," doplnil Stoklásek.

Před soudem se zodpovídá v kauze takzvané lihové mafie osm obžalovaných. Členy organizované skupiny bylo podle žalobce sedm z nich. S nelegálním lihem prý skupina obchodovala od roku 1998 do roku 2013.

Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho k výrobě alkoholických nápojů, prodávali ho bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Podle obžaloby okradli stát na daních o 6,7 miliardy korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Soud se kauzou zabývá od loňského prosince. Eskortou byl dnes předveden ze všech obžalovaných pouze Radek Březina, kterému hrozí až třináct let vězení. Ostatní obžalovaní jsou už nyní stíhání na svobodě. Březinovi termín vazby končil v říjnu, podnikatel byl ale v červenci přemístěn z vazby do vězení, kde si odpykává trest 16 měsíců za ukrývání zbraní v budově bývalého areálu Svitu ve Zlíně.