Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní zprávu z ukončené kontrolní akce, jejímž cílem bylo prověřit plnění povinností při vedení účetnictví o penězích ze státního rozpočtu, rozpočtu Evropské unie a jiných peněžních prostředcích přijatých ze zahraničí. Kontrolováno bylo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a ministerstvo zemědělství.

Praha. 08:15 - zahájení třetího ročníku konference HackerFest zaměřené na počítačovou bezpečnost a etický hacking. 

Praha. 10:00 - ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek bude jednat se zástupci telekomunikačních firem. Ti upozorňují na to, že ČR hrozí, že nebude moci čerpat dotace 14 miliard korun z evropských fondů na rozvoj vysokorychlostního internetu.

Brno. 13:30 - slavnostní otevření nového výzkumného a vývojového centra společnosti Konica Minolta, druhého specializovaného pracoviště firmy v Brně. 

Berlin. 14:00 - předběžná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za září v Německu.

Wolfsburg. Další vývoj skandálu kolem falšování údajů o emisích automobilů německého koncernu Volkswagen.

New York. Mezinárodní měnový fond vydá zprávu o globální finanční stabilitě.


Skandál Volkswagenu se šíří, na vyšetřování dohlédne i spolkový ministr dopravy

Martin Winterkorn, šéf VolkswagenuOdstoupivší šéf Volkswagenu Martin Winterkorn se dušuje, že o podvodném měření emisí nic nevěděl. Zákazníkům i zaměstnancům koncernu se omluvil, ale není mu to nic platné. V Německu na něj bylo podáno několik trestních oznámení, jimiž se začalo zabývat státní zastupitelství v dolnosaském Braunschweigu. Podvody se týkají 11 milionů aut koncernu VW po celém světě, z toho 1,2 milionu škodovek.

"Těžiště vyšetřování spočívá v podezření ze spáchání podvodu při prodeji motorových vozidel se zmanipulovanými emisními hodnotami," uvádí zastupitelství. Kauzu Volkswagenu v něm převzalo oddělení pro vyšetřování hospodářské kriminality.

Akcie těžaře Glencore klesly za den o čtvrtinu. Firmu sráží nízké ceny kovů a velký dluh

Glencore převezme část akcií ruské ropné společnosti. (ilustrační foto)Anglicko-švýcarská těžební společnost Glencore zažila v pondělí rekordní pád svých akcií, které v nejhorším momentě klesly až o 28 procent. Jedná se tak o největší jednodenní pokles akcií v historii těžaře. Firma na hodnotě ztratila více než tři miliardy liber.

 Analytici ze společnosti Investec očekávají další pokles. Pokud stávající nízké ceny komodit přetrvají, hodnota Glencoru podle nich může spadnout až na nulu. Ze stejného důvodu Investec varuje i před investicí do Anglo American. 

Provozovatel plynovodů a ropovodů Energy Transfer Equity kupuje konkurenta za 800 miliard korun

Provozovatel produktovodů Energy Transfer Equity koupí za zhruba 32,6 miliardy dolarů (asi 795 miliard korun) konkurenční firmu The Williams Companies.

Spojením vznikne jedna z pěti největších energetických společností na světě, oznámily firmy. Včetně dluhu pak hodnota celé transakce činí 37,7 miliardy dolarů..

Druhá největší ekonomika světa oslabuje. Čínským průmyslovým firmám opět klesl zisk

Čína / export / kontejnery / nákladní loďZisk čínských průmyslových společností se v srpnu ve srovnání se stejným obdobím loni snížil o 8,8 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 2011. Důvodem byl růst nákladů a přetrvávající pokles výrobních cen. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším signálem oslabení druhé největší ekonomiky světa.

Na hospodaření průmyslových firem měl negativní dopad také pokles akciových trhů, který snížil návratnost investic. Kolísavý kurz jüanu pak firmám zvýšil finanční náklady.

Shell končí s těžbou na Aljašce. Nenašli zde dostatek ropy ani plynu. Ochránci rozhodnutí vítají

Účastníci aljašského Iditarod Trail Sled DogRopná společnost Royal Dutch Shell zastaví průzkum těžby v pobřežních vodách Aljašky, protože se jí v regionu nepodařilo nalézt dostatek ropy. Současně kvůli tomu zaúčtuje mimořádné odpisy 4,1 miliardy dolarů, což je téměř 100 miliard korun, oznámila společnost.

Shell uvedl, že nenalezl ve svém vrtu Bruger J v Čukotském moři dostatečné množství ropy a plynu, které by ospravedlnilo další průzkum. V rozhodnutí o zastavení těžby se odráží vysoké náklady na projekt a také nepředvídatelné regulační prostředí v oblasti.