Provozovatel produktovodů Energy Transfer Equity koupí za zhruba 32,6 miliardy dolarů (asi 795 miliard korun) konkurenční firmu The Williams Companies. Spojením vznikne jedna z pěti největších energetických společností na světě, oznámily firmy. Včetně dluhu pak hodnota celé transakce činí 37,7 miliardy dolarů.

Energy Transfer Equity zaplatí za jednu akcii Williams 43,50 dolaru, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 4,6 procenta. Akcionáři firmy Williams si mohou vybrat, zda chtějí za svůj podíl hotovost, akcie Energy Transfer Equity nebo kombinaci obou.

Společnost Williams Cos dříve oznámila dohodu o koupi Williams Partners LP. Transakce však byla ukončena a společnost Williams zaplatí firmě Williams Partners poplatek za ukončení jednání 428 milionů dolarů, uvedla agentura AP.

Dohodu již schválily správní rady obou společností, musí ji však ještě schválit akcionáři Williams. Dokončena má být v první polovině příštího roku.

Většina plynovodů a ropovodů Energy Transfer Equity je na jihu USA a v oblasti Středozápadu. Williams má významný majetek na severovýchodě a také vlastní firmu Transco, což je největší plynovodní systém v USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru