Registrace ochranné známky by měla být v budoucnu levnější a jednodušší. Nově bude možné registrovat i netradiční ochranné známky jako např. vůně. Brusel nyní dokončuje dosud největší reformu v oblasti ochranných známek.

Jejím cílem je zrychlit zápis, odbourat právní komplikace a zajistit efektivnější ochranu vůči padělanému zboží. Návrh ještě musí projít legislativním procesem, v platnost by mohl vstoupit příští rok. Vyplývá to z údajů Evropské komise, Úřadu průmyslového vlastnictví a patentové kanceláře Chytilová & spol.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"V obecné rovině reforma ochranných známek posiluje předvídatelnost, a tedy i právní jistotu a zvyšuje konkurenceschopnost podniků. Impulzem k ní bylo mimo jiné volání především malých a středních podniků po jasnějším, jednodušším a cenově dostupnějším systému zápisu a ochrany," uvedla mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR Michaela Mlíčková Jelínková. V konečném důsledku podle ní reforma podpoří inovace v podnicích a lépe zabezpečí ochranné známky proti padělání.

Podle ředitelky mezinárodního odboru Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) Světlany Kopecké Česko reformu podporuje, neboť vychází vstříc přihlašovatelům i majitelům ochranných známek. "Dochází i ke snížení poplatků, což jistě uživatelé systému ocení. Z hlediska UPV je důležité i stanovení právního rámce pro spolupráci úřadů členských států s Úřadem pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM)," uvedla Kopecká.

"Praktickou změnou bude nutnost platit přihlašovací poplatek ihned po podání. Doposud byla stanovena lhůta jeden měsíc," dodala Michaela Chytilová z patentové kanceláře Chytilová & spol.

Nově se rozšíří možnosti zápisu tzv. netradičních ochranných známek. Mimo nynější typy netradičních známek v podobě barvy nebo zvuku bude opět možné registrovat např. vůně. Podle Chytilové ale stále neexistuje přesné pravidlo a způsob, kterým se bude definovat zápis dané známky. U zvukové známky je nyní možný zápis ve formě notového zápisu či ve formě zvukové stopy.

Zásadní změnou je i plánované zrychlení procedur, které se týkají zrušení a neplatnosti ochranných známek národními úřady. Doposud měly jednotlivé státy nastaveny vlastní pravidla a postupy. Ty budou nově sjednoceny a jednotlivé státy se podřídí. Do této doby byl problém zejména v případě přípustnosti důkazů porušení známky, kdy stále v jednotlivých státech panuje značná odlišnost.

Úpravou má projít i oblast chránící firmy před padělky. Nyní se za porušení práv k ochranné známce nepovažuje tzv. tranzit. To znamená, že zboží označené ochrannou známkou se může nacházet na území EU, pokud je deklarováno, že není určeno pro trh EU a jen projíždí do jiných států mimo unii.

"Toto bylo v minulosti často zneužíváno a bylo na vlastníkovi známky, aby prokázal, že zboží je skutečně uvedeno na trh v EU. Díky navrženým změnám by mohl majitel ochranné známky účinně bránit dovozu tohoto zboží, a to i v případě, že zboží je pouze 'na cestě'. Ve svém důsledku by to vedlo ke snížení výskytu padělků," dodala Chytilová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru